Özer: Somali ile ikili münasebetlerde ivme kaydedildi

Lena

Global Mod
Global Mod
toplantıda, Somali’de ekim ve kasım aylarında gerçekleşen terör hücumlarında ömrünü kaybeden Somali vatandaşları için taziyelerini ileten Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Somali halkının Türk milletinin gönlünde özel bir yere sahip olduğunu söylemiş oldu. Özer, “Özellikle son senelerda gerek siyasi gerekse eğitim alanında ikili ilgilerimizde kıymetli bir ivme kaydedildi; Sayın Cumhurbaşkanımızın da teşrifleriyle gerçekleştirilen üst seviye temas ve ziyaretler bağlarımızın derinleştirilmesine katkıda bulundu” dedi.

Cumhurbaşkanı seviyesinde yapılan ziyaretler ve çeşitli alanlarda yapılan muahedeler kararında iş birliğinin gelişmesine katkıda bulunduğunu lisana getiren Özer, şunları söylemiş oldu:

“Bu ziyaretlerin de katkısıyla, hükümetlerimizin ilgili kurumları içinde 2016 yılında ‘Eğitim Alanında İşbirliği Anlaşması’, 2017 yılında ‘Yükseköğretim Alanında İşbirliğine Dayalı Mutabakat’ ve 2018 yılında ‘Kültürel Değişim Programı’nı imzaladık. Bu muahedeler, mesleksel eğitimden, eğitimde dijitalleşmeye ve öğretmen eğitimine kadar biroldukça boyutu ve farklı eğitim kademelerini içeriyor. Mutabakatlar, eğitim sistemlerimiz içindeki deneyim alışverişine temel sağlıyor. 2022 yılı prestijiyle 291 Somali asıllı öğrenci Türkiye’de eğitimlerine devam ediyor. 22 Somalili öğrenci de memleketler arası imam hatip liselerinde eğitim görüyor. Bu sene kurulan memleketler arası mesleksel ve teknik Anadolu liselerinde de Somalili öğrencileri ağırlamaktan memnunluk duyacağız.”

Somali Eğitim ve Yükseköğretim Bakanı Farah Abdulkadir Mohamed ise Türkiye’de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti söz ederek iki ülke içindeki iş birliğinin gelişerek devam etmesi temennisinde bulundu, kendilerini ağırladığı için Bakan Özer’e teşekkür etti.