Okul için alışveriş heyecanı! Çantalar kaça doluyor, hesapladık

Lena

Global Mod
Global Mod
MİLLİ Eğitim Bakanlığı’nın takvimine göre bu yıl okullar, 12 Eylül’de açılacak. Lakin okul öncesi ve ilkokul birinci sınıf öğrencileri “uyum haftası” niçiniyle bir hafta evvel başlayacak. Vakit daralırken okula dönüş hazırlıkları başladı.

Marketler, kırtasiyeler ve internet sitelerinde “okula hazırlık” temasıyla çantadan kaleme, defterden boyalara kadar tüm okul materyalleri öne çıkmaya başladı. Kırtasiyeciler tüm mamüllerin zamlandığını lakin en büyük fiyat artışının yüzde 100 ile boyalarda olduğunu söylüyor.

EN KIYMETLİ ÇANTA EN KÜÇÜĞÜN

Ara sınıfa gidecek öğrenciler evvelki yıldan kalan ve eskimemiş olan çanta, kalem kutusu, müzik aleti üzere kimi gereçleri kullanmaya devam edebilecek. Bu da orta sınıf velilerini bir ölçüde rahatlatıyor. Fakat yeni bir kademeye başlamak demek yeni okul gereçleri demek. Öğretim kademelerine başka ayrı bakıldığında en değerli çanta, en küçük öğrencilerin. Okul öncesi eğitime başlayacak bir öğrencinin çantasında oyun hamuru, parmak boya, mumboya, boya önlüğü, karton üzere daha üst kademelerin çantasında bulunmayan gereçler var.

SINIF BÜYÜDÜKÇE LİSTE KISALIYOR

Lise kademesinde gereksinim listesi defter, silgi ve kalemden ibaret oluyor. Yani eğitim kademesi arttıkça gereksinim azalıyor. Öğrencilerin çantasına girecek kırtasiye materyallerinin meblağları nereden alındığına ve kalitesine göre de değişiyor. Kırtasiyelerde, marketlerde ve internet sitelerinde satılan mamüllerin en düşük ve en yüksek fiyatlarını araştırdık.