Okula atıyla gidiyor

Lena

Global Mod
Global Mod
Adnan Menderes Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden 5 yıl evvel mezun olan Musa Tavşan, geçen yıl ailesiyle birlikte yaşadığı Bağdaş köyünde fiyatlı öğretmenlik yaptı. Tavşan, bu yıl da köyüne 10 kilometre aralıktaki Keçili köyüne fiyatlı öğretmen olarak bakılırsavlendirildi. Musa Tavşan, 34 öğrencisi ve 5 öğretmeni olan Keçili Köyü İlkokulu’na her gün at sırtında gidip geliyor.

Öğretmen Musa Tavşan, “Yolculuk yaptığım bölge yaklaşık 20 santimetre karla kaplandı. Artık atla yaptığı seyahatini bitirmeyi düşünüyorum. Bu bölgede kış ayları pek çetin geçiyor. Önümüzdeki günlerden itibaren kar kalınlığının 1 metreyi aşacak. ötürüsıyla atla seyahat da tehlikeli olacak. Ben de Keçili köyünden konut tutmayı düşünüyorum” dedi.

ÖĞRETTİĞİM TEK SÖZ BİLE BÜTÜN ZORLUKLARI UNUTTURUYOR
Son günlerde buz üzere havada seyahat yapmasına karşın okuluna ulaşıp ikinci sınıfa giden 5 öğrencisine kavuşunca memnun olduğunu anlatan Musa Tavşan şunları söylemiş oldu:

“Öğrencilerime öğrettiğim tek söz bile bütün zorlukları bana unutturuyor. vazifemi hakkıyla yerine getirmek istiyorum. Her gün at sırtında karlı dağları ve dorukları aşarak öğrencilerime ders vermenin memnunluğunu yaşıyorum. Dersim bittikten daha sonra da atıma binip köyüme dönüyorum. Ağır kar yağışı olmadığı için çabucak hemen bir kasvet yok. Fakat yakın bir vakitte bu mümkün olmayabilir. Atla okula gelince de en epey öğrencilerim seviniyor. Her gelişimde öğrencilerim beni karşılıyor. Ağır kar yağışı ile bir arada de köydeki akrabalarımın yanına yerleşmeye ve havalar düzelinceye kadar da burada kalmayı düşünüyorum.”