Patricia Bullrich ve Daniel Angelici Yargıç Lijo'nun Mahkemeye aday gösterilmesine desteklerini eklediler

Actinopteri

New member
Ulusal Güvenlik Bakanı Patricia Bullrich, Bu Cuma, federal yargıç Ariel Lijo'nun Yüksek Haber Divanı üyeliğine aday gösterilmesine verilen desteğe katıldı. “Onun işleri hukuka ve hakka göre çözen, pratik bir kişi olduğunu” vurguladı. Birkaç saat sonra Boca Juniors'ın eski başkanı ve Buenos Aires radikalizmine referans olan Daniel Angelici desteğini ekledi: “Senatör olsaydım Ariel Lijo'nun atanmasını onaylardım”Bir röportajda şunu ilan etti.

TN haber kanalına verdiği gazetecilik açıklamalarında Bullrich, mevcut federal yargıcın yolsuzlukla mücadelede önemli davalarda oynadığı rolü hatırlattı ve Federal Haber Bakanlığı'nın Güvenlik portföyü başkanı olarak görev yaptığı süre boyunca uyuşturucu kaçakçılığına karşı birçok davada birlikte çalıştıklarını vurguladı. Mauricio Macri'nin hükümeti

Özellikleri arasında, “süratli, hızlı” olduğunu vurguladı ve Lojo tarafından birlikte yapılan çalışmalar sayesinde hatırladı. “Tarihte ilk kez bir başkan yardımcısını hapse attı” Ciccone davasında eski Başkan Yardımcısı Amado Boudou'nun yargılanması ve tutuklanmasıyla ilgili olarak.

Bakan, Yargıç Lijo'nun görev aldığı davaları hatırlatarak, Güvenlik alanı şefi görevleri nedeniyle birlikte çalışmaya devam ettiklerini bildirdi: “Teröristlere yönelik baskın yapılmasını talep ediyorum ve o da bana her zaman karşılık verdi. İşleri Hukuka ve Hakka göre çözen pratik bir insandır” diye vurguladı.

Angelici'nin desteği

PRO henüz hükümet tarafından sunulan adaylar üzerinde organik bir karara varmamış olsa da, Mauricio Macri'ye çok yakın olan radikal Buenos Aires lideri Daniel Angelici de bu Cuma günü şunları söyledi: “Eğer senatör olsaydım, Ariel'in atanmasını onaylardım. Lijo.”

Angelici, ulusal hükümete desteğini de ifade ettiği bir radyo röportajında, “Mahkeme için herhangi bir adayın atanmasında lehte veya aleyhte insanlar olacaktır. Tüm kararlar analiz edilmelidir.” dedi.

Buenos Aires temsilcisi, “Javier Milei'nin halkın güvenine sahip olduğunu ve bir Arjantinli olarak işlerin hem kendisi hem de halk için iyi gitmesini istediğini görüyorum çünkü çocuklarımın ülkeyi terk etmesini istemiyorum” dedi. “Ben kazananın araba kullanma hakkına sahip olduğuna inananlardanım. İlk yılda hükümete destek vermeliyiz” diye bitirdi.

Angelici, Buenos Aires mahkemelerinde ve Comodoro Py federal adalet sistemindeki terminallerde belirleyici etkiye sahip, tanınmış bir adli operatördür. Liderliğiyle ilişkilendirilen siyasi figürler arasında şehrin adli yetkilisi de var. Genoveva FerreroYargıç Lijo'nun ortağı.

Tartışmalı Milei adayına destek

Lijo lehine çeşitli resmi onaylar Ulusal Haber Bakanlığına gönderildi. Diğerlerinin yanı sıra, 1 Nolu Ulusal Ceza ve Ceza Mahkemesi'nden sorumlu Yargıç María Servini, Lijo'nun “engin deneyimi, insan haklarına olan bağlılığı ve Anayasayı savunması nedeniyle pozisyon için gerekli koşulları ve yetenekleri karşıladığını” emretti. ve Hukukun Üstünlüğü”. Ayrıca Servini, Lijo'nun adli görevli olarak 30 yıllık deneyimine de dikkat çekti.

Ulusal ve eyalet mahkemelerinin başkanları da savcılar Silvia Ruth Cavallo'nun yanı sıra María Eugenia Capuchetti, Zunilda Niremperger, Karina Perilli, María Verónica Skanata, Victoria Pérez Tognola, María Paula Marisi, Sabrina Namer ve María Alejandra Mángano'ya desteklerini kamuoyuna açıkladılar. ve Mirta Delia Tyden.

Diğer destek ise Başkent Federal Ceza Mahkemesi'nden ve Federal Başkent Federal Cezai Cezai İşler Konusunda Ulusal Temyiz Mahkemesinin aşağıdaki yargıçlarından geldi: Daire I'den Leopoldo Bruglia, Mariano Llorens ve Pablo Bertuzzi; ve Oda II'den Martín Irurzun, Eduardo Farah ve Roberto Boico.

Lijo, UBA'dan mezun bir avukattır, yargıya liyakatle girmiş ve daha sonra savcı María Riva Aramayo'nun ekibine katılmıştır. 1993 yılında ikisi de Federal Daire'ye taşındı ve Lijo, Daire Sekreteri pozisyonuna ulaştı. 2004 yılında Comodoro Py mahkemelerindeki boş bir pozisyonu doldurmak için yarıştı ve o yıldan bu yana 4 Nolu Federal Mahkeme'nin başkanı olarak görev yapıyor.