Pippo Baudo’dan Pingitore’a Roma’da taksi: VIP’ler saldırıda

Actinopteri

New member
Roma taksi sıkıntısıyla boğuşuyor. Roma’daki Termini istasyonunda ve ötesinde beyaz bir araba arayan turistlerin ve vatandaşların bitmek bilmeyen kuyrukları artık günlük bir olay. Ve sohbet odalarında, sosyal medyada, mahalle gruplarında protestolar artıyor. Bu rahatsızlık, Adnkronos’un röportaj yaptığı ve hayal kırıklıklarını ve hayal kırıklıklarını dile getiren VIP’leri de etkiliyor.

Pippo Baudo: “Taksi şoförlerinin diktatörlüğü var”

“Bir Avrupa başkentine ve dünyanın en ünlü ve ziyaret edilen şehirlerinden birine yakışmayan bir durum.” AdnKronos’un röportaj yaptığı Pippo Baudo, Romalıların, turistlerin ve VIP’lerin Roma’daki taksi hizmetlerinin düşük düzeyine ilişkin artan protestolarına katılıyor. “Taksi şoförleri arasında gerçek bir diktatörlük var – Roma’da yaşayan Catania’nın popüler ev sahibini suçluyor – Şehrin mutlak hakimi olmak istiyorlar! Gelmiyorlar, çağrı merkezleriyle telefonlara cevap vermiyorlar. hayalet gibi görünüyorlar, emin olmak için en az iki saat önceden taksi çağırmanız gerekiyor, sayıları çok az ve çok azı da kalmak istiyor. Gerçekten dayanılmaz bir durum”, diye bitiriyor Pippo Baudo.

Barillari: “Termini’de bitmek bilmeyen bir bekleyişin ardından fotoğraf çektim”

“İnsanların gittikçe öfkelendiği ve başkent olarak kendimizi aptal yerine koyduğumuz çok sayıda turistin olduğu trajik bir durum…”. Kelimeleri küçümsemiyor Rino BarillariAdnkronos’un, Roma’daki taksi hizmeti düzeyinin ‘fotoğrafını çekerken’ röportaj yaptığı ‘paparazzilerin kralı’. “Son örnek yeterli: Geçen sefer Termini’deydim, bekleyen yüzlerce insan vardı, abartmıyorum. Sonunda bir buçuk saat geçtikten sonra kuyruktan çıktım, pes ettim. Taksiye bindim ve fotoğraf çekmeye başladım: yapabileceğim tek şey…”, diyor ünlü Romalı fotoğrafçı. “Artık taksi çağırmak bile zorlaştı: Yarım saat orada kalıyorsun, müziği ve telesekreteri dinliyorsun, sonra çağrı kesiliyor ve orada öylece kalıyorsun… Ah, ben istemiyorum daha fazla kötü söz söylemeyin! – Barillari ‘otosansür uyguluyor’ – Ve taksi durağı yakın olsa bile varmaları uzun sürüyor, daha uzun yolculuklar yapmak ve taksimetreyi çalıştırmak için bilerek yanlış rotayı kullanıyorlar. Böylece Roma sokaklarının scooter’a iki üç kişilik binen insanlarla dolması kaçınılmaz oluyor…”.

Pingitore: “Eve dönmek bir bilmecedir”

“Bir trajikomedi ama komediden çok trajedi, Roma’daki taksi durumu”. Yönetmenin verdiği tanım bu İskele Francesco PingitoreAdnkronos’un röportaj yaptığı ‘Bagaglino’nun yazar ve yönetmen patronu şu gözlemde bulunuyor: “Başkentte her zaman çok sayıda sakin olmuştur, iki milyondan fazla; turistler her zaman çok fazladır; ancak birkaç ay öncesine kadar bazı rahatsızlıklara rağmen yine de , taksiye binmek uzun bir yolculuk değildi. Anlaşılan sıcakla birlikte taksi şoförleri de ‘erimiş’…” diye şaka yapıyor, “güneşte erimek” olarak anlaşılan fiilin çift anlamını kullanarak ama aynı zamanda ‘eriyor’ olarak da.

Pingitore, “Her zaman taksiye bindim ama bugün bitmek bilmeyen ve çoğu zaman faydasız beklemelere katlanmak zorunda kalıyorum, çünkü uzun süre bekledikten sonra size bölgede taksi bulunmadığını söylüyorlar – buna karşı çıkıyor Pingitore. Gerçekten ne olduğunu anlamak zor. Ve sonra gece eve gitmek bir risk, bir bulmaca haline gelir: Akşam tiyatroya ya da restorana gitmek için taksiye binmeyi başarırsanız, bu akşamdan sonra da taksi bulabileceğiniz anlamına gelmez. Gösteri ya da akşam yemeği bitti, seni eve götürecek. Peki ne yapacağız? Yürüyerek mi döneceğiz?”. Pasquino’nun bugün ne yazacağını kim bilebilir… “Evet: bu, bir sonraki kitabımda onu konuşturacağım anlamına gelecek”, yorumunu yapıyor Pingitore.

Ghini: “Lampedusa gibi terimler”

Lampedusa gibi Roma’nın Termini İstasyonu. Massimo GhiniAdnKronos’un röportaj yaptığı bu iki gerçek, turistlerin şehre varır varmaz karşılaştıkları taksi eksikliğinden kaynaklanan ciddi sıkıntıyı temsil eden iki gerçeği karşılaştırıyor. Elbette farklı gerçeklikler var ama aktöre göre “saldırgan görünmek istemeyen” temas noktaları mevcut. “Sanki kendimizi iki ‘Lampeduse’nin önünde bulduk” diyor: Bir tarafta Afrika’dan gelen zavallı talihsizler, diğer tarafta bize para getirmeye gelen turistler. , ama birisinin elini uzatmasını bekleyenler kim? Termini İstasyonu yakınında yaşıyorum – diyor Ghini – ama burası Lampedusa’da gibi görünüyor. Ya otelciler? Ve restoran işletmecileri? Ve tüccarlar? Neden fiyatlarını yükseltmiyorlar? Ghini’ye göre sorun ancak “siyaset bu sorunu ciddi bir şekilde ele almayı kabul ederse çözülebilir. Bu, bir kaynak oldukları için taksi şoförlerini mutlu etmekle ilgilenen bir kategori ile siyaset arasındaki bir çekişmedir.” oy”.

Bunu söyleyen Ghini, “yeni ruhsatlara ihtiyaç var, taksileri günün 24 saati çalıştırmalıyız. Ancak yardım alabilecek duruma getirilmeleri gerektiği de açık. Roma’da sahip olduğumuz tek petrol” fikrine katılıyor. turizmdir, biz Milan ya da Torino değiliz” diyor Ghini, “iki yıl içinde Roma’da Jübile olacak” diye hatırlatıyor. Bu nedenle “siyasetin yoğun bir şekilde müdahale etmesi gerekiyor”. Genel değerlendirmelerden günlük deneyime geçen Ghini şöyle diyor: “Bu gece Via del Corso’nun bir ara sokağında bulunan bir restoranda akşam yemeğine gitmem gerekiyor ve kendime eve nasıl döneceğim sorununu soruyorum. umarım birisi scooter’da bana eşlik etmeme yardım eder.” “Paris’e, Madrid’e, Londra’ya ya da Berlin’e gittiğimde sokakta kolumu kaldırsam bir taksi duruyor. Ve burada hâlâ ruhsat meselesinden kaynaklanan bu sorunu tartışıyoruz. Bunu bir taksi için anlıyorum” Ehliyet kişinin hayatına ve yaşlılığına yapılan bir yatırımdır.” Ancak Ghini şunu soruyor: “Taksiler kamuya ait araçlarsa, lisansların satışı neden özel olsun?”.

Montesano: “Belediye sorunu çözmeli”

“Sadece taksiyle dolaşıyorum ve bazı durumlarda kendimi gerçekten çaresiz hissettim, iki veya üç firmayı aradım ve müsait araba yoktu. Roma gibi turizmle geçinen bir şehrin bu sorunu yaşamaması gerekiyor. Bu durum ters etki yapıyor. bizimki gibi tamamen turizm amaçlı bir şehir”. Gerçek bir Romalı ve başkentin taksi hizmetini çok iyi kullanan popüler aktör Enrico Montesano bunu Adnkronos’a söyledi. “Eski öğretmenim Garinei’den öğrendim” diye açıklıyor Montesano – Kim dedi ki: Arabayla bir yere gidebilirim ama o zaman nereye park edebilirim? Bu yüzden doğrudan taksiyle giderim”. Montesano, taksi şoförlerine kızmadığını da dile getiriyor: “Taksi şoförlerinin arkadaşıyım, onlarla konuşuyorum, onların suçu olduğunu düşünmüyorum ama Roma belediyesi durumu kendi elleriyle ele almalı.” Kendi ellerinizle sorunu çözün”, diye bitiriyor oyuncu.

Nancy Brilli şunları söyledi: “Bulunamıyorlar, bu çok saçma”

“Saçma ve anlaşılmaz bir durum. Geçenlerde merkeze gidecek başka yolum olmadığı için 40 dakikadan fazla taksi bekledim, çoğu zaman cevap bile vermiyorlar. Peki ne oldu?”. Oyuncu Nancy Brilli’nin Roma’da taksi bulmanın zorluğundan şikayet ederek Adnkronos’a emanet ettiği patlamadır. Uzun bekleyişin kanıtı olarak topuklularını çıkardıktan sonra terliklerle ‘taksi beklediğini’ gösteren ironik bir fotoğrafı Instagram hikayelerinde paylaşan Brilli, telefonda şöyle açıklıyor: “Covid’den sonra arabaya binmemeyi seçtim artık ve sadece taksiyle gitmek, artık mümkün değil gibi, radyo taksi aboneliğim vardı, o da çok hoşuma gitti, faydalı bir hizmet sundular, hatta eve girmenizi bile beklediler… sonra ne oldu? Roma’da taksi nerede?”.

Oyuncu, Roma’da yaşayan ve başkentte taksiyle dolaşmakta zorluk çeken VIP kişilerin oluşturduğu uzun listeye katılıyor. Parietti’den Montesano’ya, Luca Argentero’dan Max Giusti’ye, şef Antonello Colonna’dan stilist Guillermo Mariotto’ya kadar son haftalarda pek çok tanınmış kişi kentteki hizmet eksikliklerinden şikayetçi oldu. “Cevap vermediler, beni istenen yere götürmeyi reddettiler,” diye ekliyor Nancy Brilli, ya da beni Piazza di Spagna’ya götürmelerini istediğimde bana şunu sordular: Piazza di Spagna nerede? Yakınlarda ne? Kısacası bu felaket bir durum” diye bitiriyor oyuncu.

Alba Parietti: “Şehirdeki durum bir trajedi”

“Roma’daki taksi durumu bir yanılsama. Düzenli olarak istasyonda en az bir buçuk saat kuyrukta kalıyorum, delilik.” Adnkronos’a konuşan Alba Parietti, son aylarda birçok Roma vatandaşı gibi başkentte taksi hizmetinin olmamasından şikayetçi. “Bu sadece bir sorun değil, seyahat etmek zorunda olanlar için gerçek bir trajedi – sunum yapan kişinin altını çiziyor – onları aramaya çalıştığınızda saatlerce cevap vermiyorlar ve artık rezervasyon kabul etmiyorlar. Hizmet artık bir garanti teşkil etmiyor” . Parietti, “Taksi şoförleriyle sık sık konuşuyorum ve onlara göre sorun kamu hizmetlerinin, otobüslerin ve metronun eksikliğinden kaynaklanıyor” diye açıklıyor Parietti. Sorunun asıl amacının bu olup olmadığını bilmiyorum çünkü bu benim işim değil, ama Her gün başıma gelenleri söyleyebilirim: Bu bir felaket.”