Raf, 40 yıllık kişisel ve müzikal yolculuğunu Mondadori tarafından 9’unda çıkacak olan ‘La mia casa’da anlatıyor.

Actinopteri

New member
Auteur pop’u yeniden yazabilen sanatçı Raf’ın kişisel ve müzikal yolculuğu: Bunu Cosimo Damiano Damato ile birlikte yazdığı otobiyografisinde anlatıyor. Mondadori tarafından yayınlanan cilt 9 Mayıs’ta yayınlanacak. “Yaşadığım ev – şarkıcıyı anlatıyor – seyahat, şiir, müzik, aşk ve yoldan oluşuyor. Değişken ama sağlam sınırları olan, geçen zamanın değişikliklerine dayanıklı bir yer. Benim evim bir zaman makinesi. kovalamak için büyük hayalleri olan o çocuğun yolunda beni Güney’e geri götürdüğünü. Denizden gelen hayaller”.

“Küçük şeylerin neşesiyle dünyanın gözlerinin içine baktım – sanatçı devam ediyor – her zaman utangaç, dikkatim dağıldı, dikkatim dağıldı, bazen tuhaf oldum. Huzursuzluğun ardından huzuru fethettim. İroniyi kucaklıyorum. Kalbimi ve onun kalbini dinlemek Nedenler. Küçük günlük anlamsızlıkla derin duygularla savaşıyorum. Ağladım, güldüm, sevdim, yaşadım ve şarkı söyledim. Tanrım şarkı söyledim! Evimde ne kadar hayat var”.

Raf, şiirsel ‘devrimci ritmi’ ile uluslararası bir bakış açısıyla kırk yıllık müzik aracılığıyla bizi sanatsal ve insan yaşamına “yolda” bir yolculuğa çıkarıyor. Şarkıcı-söz yazarı, Damato’nun dramaturjik suç ortaklığı sayesinde, düşüncelerini, anekdotlarını ve vizyonlarını düzyazıya dönüşen bir reşit olma hikayesine emanet ederek bir tür samimi günlükte kendini anlatıyor. Florida’daki evinden, müzikal ve sivil figürü için başlangıç noktası sunan hayatı, siyasi, kültürel ve sosyal olayları gözlemliyor.

Asıl adı Raffaele Riefoli olan Raf, 1959’da Margherita di Savoia’da doğdu. En sevilen şarkıcı-söz yazarlarından biri, İtalyan popunun babası, başarıları arasında uluslararası ‘Self Control’, ‘Cosa restarà’, ‘Gente di’yi hatırlıyoruz. mare’ (Eurovision Şarkı Yarışması’ndaki ilk gerçek İtalyan başarıları arasında), ‘Il battito animali’, ‘Due’, ‘Sei la più bella del mondo’, ‘Infinito’ ve ‘In tutti i nostri giorni’. Daha fazlasını verebilirsin kitabının yazarıdır. Dünya çapında 10 milyon kayıt satan 14 stüdyo albümü çıkardı.

Damato da Margherita di Savoia’da doğdu, ancak 1973’te şair, oyun yazarı, senarist ve yönetmen. Cineteca Nazionale retrospektif “Vizyonlar, fanteziler, rüyalar, devrimler, şiirler ve çılgınlıklar”ı ona adadı. Diğerlerinin yanı sıra Alda Merini, Erri De Luca, Luis Bacalov ve Lucio Dalla ile çalıştı. Filmleri Venedik Film Festivali’nde gösterildi, kitapları Fransızcaya çevrildi. Raf ve Gabriella Labate ile ‘Ruhta Devrim’ gösterisini tiyatroya getirdi.