“Richard III hakkındaki gerçeğim, ne kambur ne de zorba”

Actinopteri

New member
Yolsuz değildi, kambur değildi (sadece hafif, görünmez bir skolyozu vardı), bir zorba değildi ve bir gaspçı değildi, aksine, William Shakespeare’in onu tasvir ettiğinin aksine, sadık bir kraldı. savaşta cesur, kendini halkına adamış. Stephen Frears’ın yönettiği ‘Kayıp Kral’ İtalya’da vizyona girecek. İngiliz bilgin Philippa Langley’in olağanüstü keşfinin izini süren film, bir zamanlar Fransisken Gri Rahipler manastırının bulunduğu, “kana susamışların” bulunduğu Leicester şehrinde bir otoparkın altında III. Richard’ın kalıntılarının bulunmasıyla bağlantılı. ‘ hükümdar gömüldü.

Haftalık Fransız dergisi ‘Point de vue’ ile yaptığı bir röportajda Philippa Langley, çok çalıştığını ve her şeyden önce çok okuduğunu (özellikle Paul Murray Kendall’ın biyografisini) itiraf etti ve her şeyden önce, son torun hakkındaki siyah efsaneyi reddetti. Plantagenet’ler. “Maalesef tarih her zaman kazananlar tarafından yazılmıştır -diyor- Shakespeare ve pek çok yazar Tudor ailesinin maaşındaydı ve amaç, geçmişi itibarsızlaştırarak yeni hanedanı, özellikle VII. Henry’yi meşrulaştırmaktı. Shakespeare’in trajedisi, muazzam bir çalışma, çalışmamla nihayet gerçeği geri getirmek istedim”.

Philippa Langley de o zamanın Kraliçe Elizabeth’inden ‘kutsama’ aldı ve yıllar sonra bugün ve filmin gösterime girmesinden sonra başka bir imkansız görevle karşılaşmaya karar verdi. “Ben buna ‘Kayıp Prensler Projesi’ adını verdim – hala ‘Point de vue’ diyor – Araştırmamın merkezinde IV. Edward’ın Londra Kulesi’ndeki çocuklarının gizemli bir şekilde ortadan kaybolması var. kesinlikle büyüleyici keşifler” .