Sakarya’ya 21 yeni bağımsız anaokulu

Lena

Global Mod
Global Mod
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Sakarya’da düzenlenen vilayet kıymetlendirme toplantısına katıldı. görüşmede, Vali Çetin Oktay Kaldırım, Sakarya Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem Büyük, milletvekilleri ve ulusal eğitimden bürokratlar da hazır bulundu. Sakarya’nın eğitimdeki durumunun öteki vilayetlere örnek teşkil ettiğini belirten Bakan Özer, Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın Sakarya’ya 658 milyon TL yatırım yaptığını tabir etti. Özer, “Bugünkü vilayet kıymetlendirme toplantısında Sakarya vilayetimize 658 milyon TL’lik yatırıma ek olarak 980 milyonluk yeni yatırım yapma sonucu aldık. bu biçimdece Sakarya’mızın eğitim yatırımlarını 1 milyar 638 milyona çıkartmış bulunuyoruz. Yalnızca Sakarya’da değil tabi, tüm Türkiye’de okullarımızın en inançlı ortamlar olması için hem güçlendirme birebir vakitte yıkılıp yerine yeni okullar yapılması gerekiyorsa onları yapıyoruz. Bu çerçevede 2022 yılı içerisinde Sakarya’da güçlendirme yapılacak hiç bir okul kalmayacak. Bu süreci tamamlamış olacağız. Birinci ve ortaokul gereksinimlerini gidermek üzere 7 ilkokul, 5 de yeni ortaokul yapma sonucu aldık” dedi.

TÜM TÜRKİYE’YE YAYGINLAŞTIRMAK İSTİYORUZ
Okul öncesi eğitimin ehemmiyetine değinen Özer, “Bakanlık olarak okul öncesi eğitime erişimi arttırmak evvelarimizden bir tanesi. Türkiye son 20 yılda okullaşma oranında nitekim çok önemli bir sıçrama yakaladı. Tıpkı sıçramayı inşallah okul öncesi eğitimde de tüm Türkiye’de yaygınlaştırmak istiyoruz. Bu çerçevede, Cumhurbaşkanımızın açıklamış olduğu 3 bin yeni anaokulu ve 40 binde yeni anasınıfını yapıp tüm çocuklarımızı fiyatsız bir biçimde bulundukları her noktada okul öncesi eğitime eriştirmek istiyoruz. Bu çerçevede, Sakarya vilayetimize de 21 yeni bağımsız anaokulu yapma sonucu aldık” diye konuştu.

aynı zamandaRS KİTAPLARI birebir vakitte YARDIMCI KAYNAK KİTAPLAR DA FİYATSIZ VERİLECEK
Ücretsiz ders kitaplarının tüm vilayetlere ulaştırıldığını kaydeden Özer, “2022-2023 eğitim ve öğretim yılında her sene olduğu üzere dağıtacağımız fiyatsız ders kitaplarını tüm vilayetlerimize ulaştırmış bulunuyoruz. Dün itibariyle de yardımcı kaynaklar da tüm vilayetlerimize gönderilmeye başlanıldı. ötürüsıyla 2022-2023 eğitim ve öğretim yılının başlangıcında bir birinci yaşanacak. Yalnızca ders kitapları fiyatsız bir biçimde öğrencilerin masasında olmayacak. bununla birlikte yardımcı kaynaklarda öğrencilerimizin kullanmasına hazır bir biçimde masalarında fiyatsız biçimde kendilerine teslim edilecek” halinde konuştu.