Salvo Buzzanca ‘Kutlamalıyız’da ailesi, Sicilya ve İtalya hakkında konuşuyor

Actinopteri

New member
“Bir şehrin, bir adanın, bir ülkenin ve bir çağın kesiti, ailem Buzzanca’ların trajikomik öyküsü aracılığıyla, geçen yüzyılın başından günümüze, kişiselden ulusal olaylara, Palermo ile Palermo arasında. Roma, Sicilya ve İtalya, her zaman bizi aile DNA’sında birleştiren bir karakterle filtrelendi: Eğlenmek ve eğlenmek”. Gibi Buzzanca hariçYakın zamanda aramızdan ayrılan oyuncu Lando’nun kardeşi AdnKronos’a verdiği röportajda kitabının öne çıkan özelliklerini şöyle özetliyor: ‘Kutlamak zorundayız’Tozzuolo yayıncısı Laura Delli Colli’nin önsözüyle: bir tür ‘kurgu denemesi’.

Başlıktan başlayarak: neden ve neyi kutlamalıyız? “Söylemenin en yaygın yolu buydu, Sicilya o zamanlar bir akrabamızı, bir arkadaşımızı ziyarete gidiyorduk, evlerine girdiğimizde hemen ‘peki kutlamamız lazım’ diye bağırıyorduk. Kutlamak için her fırsat bizim için iyiydi. Ailede hem baba hem de anne tarafından solunan atmosferi tarif etmek için bana mükemmel geldi; ve bu ifadeyi kitabın başlığı olarak benimsemek bana doğal geldi”, diye yanıtlıyor Salvo Buzzanca.

“Babam ve amcalarım başta olmak üzere çok eğlenceli mizahçılar ve hikâye anlatıcılarından oluşan bir ailede doğup büyüyecek kadar şanslıydım: Bir tür tiyatro tur şirketiydi… Varsayımsal asil bir arma içinde – Salvo gülümsüyor. Buzzanca – ‘kutlamalıyız’ sembolün altına yazılacak slogan olabilir. Çocukluğumuzdan beri içinde büyüdüğümüz bu humusta, bu verimli toprakta fide doğdu ve onu yapan şey de bu oldu. Lando Buzzanca zekası ve yeteneğiyle bir film ve TV yıldızı. Onu bir aktörden başka bir kapasitede göremedim.”

Ama ne kadar Sicilya, özellikle ne kadar ‘Sicilyalılık’ var? “Bunu görmezden gelemezsin. Eğer, bir kahraman konuşmasında olduğu gibi Andrea CamilleriSicilyalıları ‘kaya Sicilyalıları’ ve ‘açık deniz Sicilyalıları’ olarak iki kategoriye ayırmak istiyoruz, biz Buzzanca açık denizden gelen Sicilyalıyız, ancak bizi her zaman Sicilya’ya geri götüren çok uzun bir lastik bantla, kitap fikri “yaklaşık dört yıl önce doğdu, aileme saygılarımı sunmak ve Lando’ya sürpriz yapmak istedim: ne yazık ki mümkün olmadı, erken ayrıldı…”, pişmanlık duyuyor Buzzanca hariç.

(İle ilgili Enzo Bonaiuto)