Sanremo 2024, yarışan 30 şarkı: bunlar neler

Actinopteri

New member
Düz kasalı, çok yüksek radyo rotasyonuna aday bir Sanremo 2024. Sunucu ve sanat yönetmeni olarak beşinci festivalinde Amadeus şarkılarının önizlemesini dinlemenin sonunda “Radyolar, çalışan parçanın ani nabzıdır” diyor. Son yılların en ritmik Sanremo'larından biri için yüksek tempolu şarkılar baladların önüne geçiyor. “Bu rastgele bir seçim değil, şarkıları kotaları, türleri veya temaları düşünmeden seçiyorum” diye altını çiziyor.

Yarışmada 30 şarkı neler: değinilen temalar

İlk izlenim, 30 sanatçıdan 15'inin yarışmaya katılmasına rağmen seçilen şarkıların çoğunun potansiyel radyo hitleri olduğu yönünde. The Kolors'tan Annalisa'ya, Mahmood'dan 80'lerin tınılarını da silip süpüren Emma'ya, cumbia ritminde dans etmemizi sağlayan Angelina Mango'ya kadar pek çok şarkı ilk dinleyişte nakaratlarıyla aklınıza kazınıyor. Geolier'in şarkısı da, çok katı Napoliten argosuyla yazıp söylenmesine rağmen, yüksek sesle ve net bir şekilde anında ulaşıyor. 'I p' me, tu p' te'si de geçen yıl Colapesce ve Dimartino'nun “ama seninle olmamak için çalışıyorum” sözünde olduğu gibi festivalin sloganlarından biri olmaya aday. Festivalin ilk akşamından sonra dinleyicinin ezbere tekrarlayacağı The Kolors'un “Bir oğlan bir kızla tanışır, gece geçmez, gece geçer” şarkısı da aynı şekilde.

Loredana Bertè'nin 'Pazza'sı da anında bir izlenim bırakıyor (ve birçok orta yaşlı kadın bunu kolayca özdeşleştirecektir) ve eğer İtalyan rock'ın duayeni, Ariston sahnesindeki duyguların kendisine ihanet etmesine izin vermezse, ona bir miktar tatmin verecektir. . Loredana'nın esasen şunu söylediği bir şarkı: Hayatım boyunca başkalarının sevgisini aradıktan sonra artık iyiyim çünkü “Kendime deli oluyorum”. Fiorella Mannoia'nın neo-feminist şarkısı 'Mariposa'da da kadınların güçlenmesini görüyoruz: “Ben senindim ve herkesindim, hiç kimsenin, başkasının/ayakkabılarla ve çıplak ayakla. Çölde ve ayrıca çamurda/yüzbin”, o Sings Fiorella, birçok meslektaşıyla birlikte organizatörü ve baş kahramanı olduğu kadına yönelik şiddete karşı konser-etkinliğin ismine de değiniyor.

Daha önce de belirtildiği gibi, 30 başlık arasında düz bas, yüksek tempo ve hatta şaşırtıcı Ricchi e Poveri 'Ma non tutto la vita'da kendinden alıntıyla başlayan bir elektropop öneriyor. Ancak bu Sanremo'dan çok sayıda alıntı var: Alessandra Amoroso, 'Fino a qui' adlı eserinde Vasco Rossi'nin Sally'sinden alıntı yaparken, Negramaro sarı örgülerin Battisti'sine saygı duruşunda bulunuyor. , sadece iki örneği adlandırmak için.

Mutlu aşk ama her şeyden önce ıstıraplı aşk, Irama'nın çok dokunaklı şarkısı 'Tu no'dan, 'Finiscimi'sini ithaf eden Sangiovanni'den Fred De Palma'nın umutsuz 'Il cielo non ci liberi'sine kadar, çok farklı müzik notalarında bile hâlâ üstün geliyor. ' Bir arkadaşının dansçısı olan eski kız arkadaşı Giulia Stabile'ye, Renga ve Nek'in 'Pazzo di te' şarkısına. Diodato'nun ilham verici şarkısı 'Ti muovi' bile gün batımındaki bir aşka hitap ediyor gibi görünüyor. 'Bum'a tıklayın!' aşktan da bahsediyor. Rose Villain tarafından. Düz bas, soul ve funky arasında bir tür karışımı içinde hareket eden French Saints'in 'Love in the Mouth' şarkısı da var. La Sad ayrıca, Pinguini Tattici Nucleari'den Riccardo Zanotti'nin imzasını duyabileceğiniz 'Kendini yok eden' bir aşktan bahsediyor, aşık Gazzelle ise Kuzey Roma'dan bir tür serenat olan 'Saygılarımızla' teklif ediyor.

Ve eğer Il Volo, 'Capolavoro' ile daha taze ve biraz daha az geleneksel bir popa yöneliyor gibi görünüyorsa, Negramaro, Salento grubunun hayranlarını çılgına çevirecek ve Giuliano Sangiorgi'nin izin vermesini sağlayacak bir ballad olan 'Ricominciamo tutto' ile saf Negramaro'yu Ariston'a getiriyor. Ariston sahnesinde orkestra eşliğinde canlı versiyonda vokalleriyle eğlenmek.

Ancak Sanremo 2024'ün şarkıları, 'Due swings' şarkısıyla Mr Rain'den, festivale umut dolu 'Fragile' şarkısını getiren Il Tre'ye kadar pek çok kırılganlığı da yansıtıyor. Big Mama ile bunca acıya katlanmış, tepki verme gücünü bulan ve bugün artık kendini olduğu gibi göstermekten çekinmeyen bir sanatçının zorbalığının intikamı, hip hop ritmiyle Ariston'a patlıyor.

Ve bu yıl Ghali'nin 'Casa Mia' şarkısında olduğu gibi bazı siyasi dokunuşlar da var; bu bazı tartışmalara yol açabilir çünkü kendi dünyasının bir Uzaylı tarafından görüldüğünü hayal ediyor ve kağıt üzerine çizilen sınırlara atıfta bulunan savaş karşıtı bir pasajı var. Rusya ile Ukrayna arasındaki çatışmadan ziyade İsrail'in Gazze'yi bombalaması konusunda spesifik bir pozisyon alıyor gibi görünen hastaneleri bombalamak. Ancak siyasi bağlılık aynı zamanda Dargen D'Amico'nun Akdeniz'deki göçmenlerin karşı karşıya olduğu Yüksek Dalga şarkısında da görülüyor. Dargen, “Biz teknedeki cankurtaranlardan daha fazlasıyız/Büyük dalga geliyor” diye şarkı söylüyor. Ve yine: “Fikirlerimizi değiştirdik/ Liderleri değiştirdik/ Ama annenin ve diğer kadınların/ Gülecek bir şeyleri yok.”

Ancak toplamda 30 şarkıda politik veya sosyal temalardan bahseden çok az şarkı var. Bir seçim? “Kesinlikle hayır” diye yanıtlayan Amadeus şöyle açıklıyor: “Maalesef bazı sanatçılar, bunun seçilmeye giden kısa bir yol olduğunu düşünerek güçlü temayı öneriyorlar, ancak ben bir şarkıyı eğer bana göre iyi bir şarkıysa seçiyorum. Benim için önemli olan sosyal tema geçerlidir.” eğer güçlü bir şarkıyla ilişkilendirilirse. Aksi takdirde zarar veririm” diye açıklıyor.

Maneskin etkisine rağmen, Bertè'nin şarkısı dışında rock'ın neredeyse hiç bulunmadığı bir Sanremo: Amadeus, “Aldığım 400 tekliften hiçbiri Maneskin tarzı rock değildi” diyor.

Her zamanki gibi küfür sıkıntısı yok: Eski Sangiovanni ile olan diyalogunda “biraz aptallık ettiği” için özür diliyor, Emma “Senin hakkında hiçbir şey anlamıyorum” diye başlıyor Dargen D'Amico “Bana orospu çocuğu diyenler var.” “Beş yıldır şarkı sözlerine hiç dokunmadım, tek bir kelimeyi bile değiştirmedim. Benim için şarkı bir sanat eseridir. Bir ressamdan asla bir tabloyu değiştirmesini istemem: provokasyon, güçlü söz işin bir parçasıdır Tabii ki , eğer bana aşırı şiddet içerikli bir metin teklif etselerdi bunu sanatçıya gösterirdim”, diye bitiriyor Amadeus, haftalar önce festivalde kadın cinayetleri belası üzerine biraz düşünme fırsatı yakalamıştı.

Amadeus, Russell Crowe'dan Gigliola Cinquetti'ye kadar süper konuklara açılıyor ve Celentano'yu davet ediyor

Sonunda Sanremo 2024'te en az bir süper uluslararası konuk olacak: Russel Crowe. Ayrıca daha önce duyurulmuş olan Giovanni Allevi ve Roberto Bolle'ye katılan birkaç yerel süper konuk da var: Cuma akşamı 'Terra Promessa'nın 40. yılını ve 'Non ho l'in 60. yılını kutlamak için sırasıyla Eros Ramazzotti ve Gigliola Cinquetti. Cumartesi günkü finalde 'yaş'. Çarşamba günkü kutlamalar aynı zamanda gecenin ortak sunucusu Giorgia'yı ve 'E poi'nin 30. yıldönümünü de içerecek. Ve Amadeus'un Adriano Celentano'ya “resmi bir davet” başlattığı Toto Cutugno'ya bir saygı duruşu: “Ona sahip olmak bir rüya olurdu”. Sanat yönetmeni, bir misafirin bulunmasının zorunlu olacağı ve her dönemden şarkıların yer alabileceği kapak gecesinde Cutugno'nun bir şarkısının, belki de ikonik 'L'Italiano'nun, yarışan bir sanatçı tarafından seçilebileceğini göz ardı etmiyor. “31 Aralık 2023'te serbest bırakılanlara kadar” getirildi.

Amadeus, Russell Crowe'a gelince, Oscar ödüllü oyuncunun “orada bulunma zevki için masrafları kendisine ait olmak üzere neredeyse bedavaya geleceğini: 6 Şubat'ta Avustralya'dan ayrılacak, 7'sinde gelecek ve Şubat'ta festivalin konuğu olacak” dedi. 8.”, diye açıklıyor Amadeus, yarışan 30 şarkının basın önizlemesi için yapılan uzun dinleme oturumunun sonunda. Uluslararası müzik konukları mı? “Bu bir öncelik değil ama şu an ile festivalin başlangıcı arasında bazı haberlerin çıkma olasılığını göz ardı etmiyorum. Tekrar ediyorum, benim için süper konuklar yarışta”, diye tekrarlıyor. Peki ya spor misafirleri? “Futbolcularımız oldu ama bir sonraki maçta gol atamazlarsa bu festivalin hatasıdır ve bu nedenle onlara sahip olmak zordur. Ancak diğer sporcuların bazı sürprizlerini de göz ardı etmiyorum”, diye bitiriyor.

Ayrıca okuyun