‘Temel bilimlere ilgiyi arttıracağız’

Lena

Global Mod
Global Mod
Üniversitelerin matematik, fizik, kimya ve biyoloji üzere temel bilim programlarının mevcut durumunu kıymetlendirmek maksadıyla Yükseköğretim Şurası (YÖK) Başkanlığı’nda bir toplantı düzenlendi. YÖK Lideri Erol Özvar başkanlığında düzenlenen toplantıya YÖK Yürütme Heyeti Üyeleri ile çeşitli üniversitelerden alanında uzman akademisyenler katıldı.

görüşmede temel bilim programlarının mevcut durumunun yanı sıra, YKS yerleşme puanı yüksek öğrenciler için temel bilimlerin özendirilmesi ve tercih edilebilir hale getirilmesi, araştırma ve teknoloji altyapısının mevcut durumu ile düzgünleştirme teklifleri, eğitim ve öğretim kalitesi, mezunların istihdamı ve iyileştirmelere ait tahlil teklifleri hususları ele alındı.

‘İLGİ İSTENİLEN ORANDA DEĞİL’
YÖK Lideri Özvar konuşmasında, Türkiye’deki temel bilimler eğitiminin durumunu pahalandırmak için bir ortaya gelmiş olduklarını belirterek, üniversitelerin fizik, kimya, biyoloji ve matematik üzere temel bilimler alanındaki kısımlarına ilginin istenilen oranda olmadığını gözlemlediklerini ve bu kısımlara ilginin artması için tahlil üreteceklerini aktardı.

Toplantının, “üniversitelerin temel bilim alanlarından matematik, fizik, kimya ve biyoloji kısımlarının mevcut durumunu kıymetlendirmek, son vakit içinderda ortaya çıkan öğrenci sayılarının azalması ve mezunlarının istihdam imkanları üzere meselelere tahlil aramak ve temel bilim kısımlarında daha kaliteli bir eğitim ve öğretim vizyonu ortaya koyma konusunda” yeni devirdeki yol haritasının oluşturulmasına katkı sağlayacağına inandığını vurgulayan Özvar, YÖK temsilcileri, rektörler ve çeşitli üniversitelerden alanında uzman bilim insanlarının iştirakiyle gerçekleştirilen bu toplantıyı, mevzunun en üst seviyede gündeme alınmasının bir başlangıcı olarak gördüğünü tabir etti.

Türkiye’nin Ar-Ge ve yenilikçilik performansının sürekliliği ve gelişimi için temel bilim alanlarına nitelikli gençlerin ilgisinin canlı ve devamlı tutulmasını sağlamak zorunda olduklarının altını çizen Özvar, “Temel bilimlerin araştırma faaliyetlerine ve katma kıymeti yüksek, inovatif ve yüksek teknolojik mamüllerin geliştirilmesine katkısı hepinizin malumudur. Temel bilimlerin, tıp, dişçilik, eczacılık üzere sıhhat alanları, mühendislik alanları ve iktisat üstündeki tesiri yadsınamaz” diye konuştu.