TEV Bursiyeri Aziz Sancar’la bilimi sevdi… Kutuplarda öğrendikleriyle kansere deva arayacak

Lena

Global Mod
Global Mod
Üniversite öğretimini dereceyle tamamlayan Feride Karatekin geçtiğimiz yıl TEKNOFEST’te idolü olan Aziz Sancar’a soru sorma fırsatına sahip oldu. Fakat sorusunu sorarken heyecandan gözyaşlarına hakim olamadı. Onun bilimsel seyahatinde Aziz Sancar üzere tesiri olan bir başka isim de dedesi Ergün Demir’di. Genetik üzerine çalışmak isterken dedesini kanser niçiniyle kaybetmesi Feride Karatekin’in yol haritasını değiştirdi. Artık o kutup araştırmalarında edindiği bilgiyi kansere tahlil aramak için kullanmayı hedefliyor.

Bir market zincirinde çalışan babası ve yaşadığı sıhhat meseleleri niçiniyle tekraren ameliyat bulunmasına karşın kızını okutmak için çalışmaya devam eden annesini başarılarıyla gururlandırırken Feride Karatekin’in en büyük destekçilerinden biri de Türk Eğitim Vakfı (TEV) oldu. Kazandığı TEV bursuyla üniversite hayatını tamamlayan Karatekin artık Cambridge’deki British Antarctic Survey (BAS) çatısı altındaki kutup araştırmalarına katılmaya hak kazanan bir stajyer. Sıradaki durağı ise kanser çalışmaları için evvel İsrail, daha sonra Singapur olacak. Karatekin, karşılaştığı zorluklara karşın azimle yürüttüğü bilimsel çalışmalarını ve Aziz Sancar’ın omurundaki değerini şu biçimde anlattı;

AZİZ SANCAR ÜZERE ÇALIŞMAK İSTİYORDUM
“Aziz Sancar’ın Nobel Kimya Mükafatı aldığını duyar duymaz çalışmalarını araştırdım. Biyokimyada doktora yapması ve DNA’lar üzerine ilerlemesi beni fazlaca etkilemişti. Onun üzere moleküler seviyede çalışmak istiyordum., Moleküler Biyoloji ve Genetik okumaya karar verdim.”

SANCAR’A SORU SORARKEN GÖZYAŞLARINA BOĞULDU
Günden güne Nobel ödüllü bilim insanına hayranlığının pekiştiğini lisana getiren Karatekin, 2021 TEKNOFEST’te gençlerle buluşan Sancar’a soru sorma imkânı buldu. Soru sorarken heyecandan ağlayan genç bilim insanı o günü anlatırken; “Öğrenciliğimin birinci senelerında Aziz Hoca’ya, bir gün onun üzere olmak istediğimi yazdığım bir e-posta atmıştım. Benzeri bir heyecanı “Sevgili kızım Feride” diyerek başlayan ve beni motive eden cevabıyla hayatıştım. Karşımda görmek ve kendisine biyolojik saatlerle ilgili soru sormak en keyifli anlarımdan bir tanesiydi, kendimi tutamadım. Aziz Sancar’ı üç sözle idol, gurur, bilim olarak anlatabilirim” tabirlerini kullandı.

YOLUM KUTUP ARAŞTIRMALARIYLA KESİŞTİ
Feride Karatekin, 2017 yılında başladığı İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Kutup Araştırmaları Öğrenci Ekibi (PolSTeam) ile tanıştı. Türkiye’nin Arktik ve Antarktika’da yapmış olduğu bilimsel çalışmaları takip eden Karatekin; “2021 yılında TÜBİTAK MAM Kutup Araştırmaları Enstitüsü’nde (KARE) 6 ay burslu olarak çalıştı. KARE’deki çalışmalarını tamamladıktan daha sonra İngiltere’yi hedefleyen Karatekin, Cambridge Üniversitesi’ne bağlı British Antarctic Survey (BAS) izleme müdürü Kevin Hughes’a Antarktika’daki etraf müdafaa siyaseti ve istilacı cinslerle ilgili bir ileti attı. O ileti, ona BAS’ta staj kapısını açtı. Karatekin; “Kevin Hoca daha evvel hiç stajyer almadıklarını birinci kere kısım arkadaşım Rümeysa Uzun ile beni stajyer olarak kabul edeceklerini yazan bir bildiri attı. Prof. Dr. Burcu Özsoy hocamızın referansıyla BAS’ta staj kabulü alan birinci öğrenci olmaktan gururluyum. Türkiye-İngiltere ortak kutup projesinde çalışacağım. Gidişimizin Türkiye’deki öteki öğrenciler için kapının aralanmasına sebep olacağını düşünüyorum” dedi.

DEDESİNİN MEVTİ ONU KANSER ÇALIŞMALARINA İTTİ
4 sene evvel dedesini akciğer kanseri niçiniyle kaybeden Feride Karatekin, yaşadığı acıyla bilimsel gayelerinin rotasını değiştirdi. Kansere devanın kutuplardaki tek hücrelilerde olabileceği kanısından hareket eden Karatekin kelamlarına şöyleki devam etti; “Farklı alanlar üzere dursa da Antarktika’yla ve kanserle ilgili birikimimi sentezleyeceğim bir çalışma yapacağım. Antarktika’daki tek hücreli organizmalar epey soğuk ortamlara ahenk sağlayabilmek için farklı yapıya bürünüyor ve yapılan kimi çalışmalar ortaya çıkan protein, enzim üzere mamüllerin kanser ilacı üretiminde kullanılabileceğini gösterdi. Bu doğrultuda İngiltere’deki çalışmalarımın akabinde evvel MEB-İsrail Dışişleri Bakanlığı Hükümet Bursuyla İsrail’in en âlâ bilim enstitülerinden biri olan Weizmann’da kanser için çalışacağım. daha sonraki durağım ise TEV-SINGA bursuyla gideceğim National University of Singapore’da (NUS) biyokimya doktorası olacak. Orada akciğer kanseri üzerine de çalışacağım”

TEV’E VEFA BORCUM VAR
Niğde’den İstanbul’a okumaya geldiğinde ailecek yaşadıkları maddi zorluklardan dolayı külfet yaşayan Feride Karatekin’e TEV el uzattı. “İleride ben de TEV bursiyerlerine takviye olacağım” diyen Karatekin beraberinde; “Zor vakit içinderda TEV bursiyeri olmak benim için değerli kapılar açtı, mentor dayanağı almak da kıymetliydi. Bu niçinle TEV’e vefa borcum var” diyor.