Tüm öğrencilere bilim-sanat yaz okulu

Lena

Global Mod
Global Mod
Ankara Yenimahalle Bilim ve Sanat Merkezinde gerçekleştirilen ‘BİLSEM’lerin Altyapısının Güçlendirilmesi Projesi’ kapsamında yapılan atölyelerin tanıtım ve açılış programına katılan Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, son 20 yılda eğitimde bütün mahzurların ortadan kaldırıldığı bir periyoda tanıklık edildiğini anımsattı.

Özel yetenekli öğrencilerin bilim ve sanat merkezlerine erişimini kolaylaştırmanın değerine vurgu yapan Bakan Özer, “2021 yılının sonunda bilim sanat merkezlerini 225’e çıkarttık. 2022 yılında gaye olarak 350’yi koymuştuk dört ayda amacımızı aştık, 355’e ulaştık. Şu anda 81 vilayette 355 tane bilim sanat merkezimiz gençlerimizin, çocuklarımızın hizmetindedir. İnşallah bu sayı daha fazlaca artacak” diye konuştu.

Bakan Mahmut Özer, bu süreçte sırf bilim ve sanat merkezlerinin sayısını artırmadıklarını hem de merkezlerdeki atölyelerin altyapısını güçlendirmek için de epeyce istikametli çalışmalar yürüttüklerini belirterek uzay ve havacılık teknolojilerinden animasyon ve dijital içerik üretimine, yapay zekadan otomasyona epeyce farklı alanların tüm öğrencilerin özel yetenek kapasitelerini geliştirmekte kullanılacağını ve bunun hayli daha tesirli bir öğrenme sağlayacağını söylemiş oldu.

BİLSEM YAZIN TÜM ÖĞRENCİLERE AÇIK OLACAK
İlk sefer bu yaz prestijiyle bilim sanat merkezlerinde yalnızca bilim sanat merkezine seçilmiş öğrenciler değil 2’inci sınıftan 12’nci sınıfa kadar tüm öğrencilere yönelik yaz okulu açacaklarını duyuran Bakan Özer, yalnızca akademik eğitim öğretim yılında değil 12 ay boyunca gençleri yalnız bırakmayacaklarını tabir etti. Özer şunları kaydetti:

“Yaz okulunda iki ders olacak. Birincisi bilim, ikincisi sanat. Bizim Bakanlık olarak okullar içindeki imkân farklılıklarını azaltmak için bir düzeneğimiz var; destekleme yetiştirme kursları. Artık bilim sanat merkezlerini de destekleme ve yetiştirme kursları kapsamına alıyoruz. Bilim sanat merkezindeki öğretmenlerimiz de bu kapsamda tüm öğrencilerimizle yaz okullarında bilim ve sanatla ilgili hazırlamış oldukları programı paylaşacaklar. Yani biz artık Ulusal Eğitim Bakanlığı olarak yalnızca akademik eğitim öğretim yılına değil, 12 aya bakacağız ve gençlerimizi hiç yalnız bırakmayacağız. Her vakit gençlerimizin akademik gelişimi; kültür, sanat, medeniyet şuuru; ülkenin ne olduğu ve nereye gittiği üzere alanlarda her daim yanlarında olup onlara her türlü takviyesi sunmaya devam edeceğiz.”

Bugün açılışı yapılan atölyelerin iyi olmasını dileyen Özer, program kapsamında 10 vilayetteki bilim ve sanat merkezi ile çevrim içi ilişki gerçekleştirdi.