Venedik Film Festivali’nde Barbera’nın istifa söylentileri üzerine: “Varsayım yok”

Actinopteri

New member
Alberto Barbera, Venedik Film Festivali’nin sanat yönetmenliğinden istifa ettiği yönündeki söylentileri yalanladı. Kapanış basın toplantısında Barbera, “Bu söylentiyi kimin yaydığını bilmiyorum, aslında biliyorum. Görev sürem 2024 sonunda dolacakken neden istifa edeyim? Bu erken istifa hipotezi mevcut değil” dedi. Festivalin 80’incisi Hollywood yıldızları olmadan da rekor bir izleyici kitlesine sahip olduğunun altını çiziyor.

“Mutlu olmak için birçok neden var. Katılımın artması, filmlerin standartlarının yüksek olması, hemen hemen hepsinin ilgi görmesi, merak ve ilgi uyandırması bizi mutlu ediyor. Hatta birileri çok fazla iyi film olduğundan şikayetçi oldu” diyen sanat yönetmeni bir kez daha altını çizerek şunları söyledi: “İzleyici kitlesi kökten değişti, gençler ve çok gençlerden oluşuyor. On sekiz yaşımdayken sokakta durduruldum”.

“Kararın dengeli ve adil olduğu değerlendirildi ve sonuçta herhangi bir yanıltıcı tartışma yaşanmadı. Her zaman olduğu gibi, sadece iki ya da üç tartışmalı yönetmenin varlığıyla ilgiliydi. Açıkçası geçmişte olduğu gibi yanıltıcı tartışmalara girmeden olumlu şeyler konuşabiliyorduk.”

“Geleceğe nasıl yön vereceğiz? Hesaplamaların orada olacak filmlerle yapılması gerekiyor. Gelecek yıl seçim grevin süresine bağlı olacak, çünkü grev uzun sürerse film kıtlığıyla karşı karşıya kalacağız,” dedi Barbera.