YÖK’den 8 aylık denklik raporu

Lena

Global Mod
Global Mod
EN ÇOK DENKLİK TÜRKİYE’DEN
YÖK tarafınca yayınlanan rapora bakılırsa; denklik müracaatlarının uyruklara nazaran dağılımında en çok Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına denklik verildi. Akabinde Azerbaycan, İran, Suriye uyruklular tanıma ve denklik müracaatında bulundu. Düzenlenen denklik evrakları en epeyce tıp doktorluğu, mimarlık hukuk ve ilahiyat programlarında ağırlaşıyor.

HUKUK ÇOK REDDEDİLDİ
Ret sonucu verilen müracaatların ülkelere göre dağılımında ise 2020 yılında Suriye, 2021 yılında Azerbaycan ve 2022 yılında Makedonya birinci sırada yer alıyor. en çok hukuk ve mimarlık alanlarında red sonucu verildi.

UZAKTAN EĞİTİM REDDEDİLİYOR
YÖK tarafınca reddedilme niçinleri ise şöyleki sıralanıyor: “Gelen denklik taleplerinin akademik derece olmaması, örgün eğitim olmayıp açık öğretim olması, eğitim müddetince yurt haricinde kalış müddetinin yetersiz olması, eğitim seviyesi yetersiz olması, uzaktan eğitim olması, teyit bilgisinin olumsuz olması, YÖK tarafınca tanınmayan eğitim kurumu olması, yönetmelik gereği tahsilinin en az yüzde 70’ini tanınan bir kurumdan alınmaması, yurt dışı yükseköğretim kurumunun FETÖ ile irtibatlı yahut iltisaklı olması, yatay geçiş kaidelerini sağlamadan geçiş yapılması üzere niçinlerle reddedilebiliyor.”

DENKLİK SİSTEMİ NASIL İŞLİYOR?
Denklik ön müracaatları e-Devlet yahut YÖK resmi internet sitesinden online olarak gerçekleştiriliyor. Yapılan ön müracaatın akabinde müracaat sahibinin kendisi yahut resmî vekâletnameye sahip vekili tarafınca hazırlanan müracaat evrakı, Tanıma ve Denklik Hizmetleri Daire Başkanlığına getiriliyor, evrak sistem üzerinden teğe bir denetim edilerek müracaat tamamlanıyor. Müracaat süreçleri e-Devlet üzerinden takip edilebiliyor.

Ön inceleme sürecinde diplomanın teyidi için Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla ilgili kurumlarla diploma teyit yazışması yapılıyor ve teyit bilgisinin gelmesi bekleniyor. Yurt haricinde tahsil gördüğü ülkede tahsil müddetince yurt haricindeki kalış müddeti, Emniyet Genel Müdürlüğünden temin edilen datalar temel alınarak hesaplanıyor.

Ardından müracaat evrakı üzerinde münferiden adap ve temel tarafından inceleme yapılıyor. İnceleme kademesinde üniversitelerden akademik görüş isteniyor ayrıyeten Bilim Alanı İstişare Komitesi incelemesini yapıyor. Alınan görüşler doğrultusunda Tanıma ve Denklik Komitesince kesin karar oluşturuluyor. Müracaat belgesi Yükseköğretim Yürütme Kurulunca karara bağlanıyor.