Yüzde 65 artırımı veliler epeyce okullar az buldu

Lena

Global Mod
Global Mod
Özel okullar için açıklanan yüzde 65 artırım oranıyla ilgili görüşüne başvurduğumuz Türkiye Özel Okullar Derneği (TÖZOK) Lideri Zafer Öztürk şunları söylemiş oldu:

“Bu artış TÜFE baz alınarak yapıldı lakin daha evvel bu biçimde bir uygulama yoktu. Bakanımıza durumumuzu ve dalın meşakkatlerini aktardık. En büyük masraf kalemimiz öğretmenlerimiz ve çalışanımız. Sonuçta özel okullar öğretmenleri kadar güzeldir. Tüm sarfiyat kalemleri ve yaşadığımız aksilikler göz önünde bulundurulduğunda asgarî yüzde 105 bir artış gerekliydi. Bu bile hayli görüldü. Biroldukca kesime her türlü teşvik ve dayanak veriliyor. Lakin özel okul eğitimcilerine dayanak verilmiyor?

FATURA HERKESE KESİLECEK
Bundan daha sonraki süreçte fatura herkese kesilecek. Esaslı özel okullar haricinde biroldukça okul bu durumdan olumsuz etkilenecek. Kimi okullarda hukuksuz işçi çalıştırmaları olacak. Öğretmenlere minimum fiyat verilecek. Lakin doğal ki özel bir okulda öğretmenin daha yeterli kaidelerde çalışması gerekir. Her okul kendine nazaran bir düzenleme yapacaktır. her insanın artışı farklıdır. Bakanlık bize vereceği dayanakla ilgili açıklamalar yaptı. Tek sorunumuz vergiler değil, EYT konusunda bizim için düşünceli. Kıdemli öğretmenlerimiz işten ayrılacaklar ve tazminat ödemeleri gündeme gelecek. Pandeminin akabinde bu gelişmelerle kesimin durumu içler acısı oldu. Velilerin de sosyoekonomik durumu sorunlu. Daha evvel öğrenci teşvikleri vardı. Bunlar kaldırıldı. Bu mevzuda takviye bekliyoruz. Öğretmenlerimizin hakkı olan ömür standardını sağlamak istiyoruz lakin nasıl yapacağımızı bilmiyoruz. Natürel ki her şey sonuçlanmış değil, yeni değerlendirmelerin olmasını diliyoruz.”

DEVLETTE MAAŞLAR ARTARKEN ÖZELDE DE ARTMALI
Özel okullara gelen fiyat artışını 3 açıdan kıymetlendirmek gerektiğini belirten Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği (TÖDER) İdare Şurası Lideri İbrahim Taşel ise şu biçimde konuştu:

“Birincisi çalıştığımız öğretmenlerin maaşı ve bunun piyasanın altında kalmaması. İkincisi velilerin mağdur olmaması ve üçüncüsü okullarımızın sürdürülebilir olması. Okullarımız pandemi devrini ziyanla kapadı. Geçen yılki yüzde 36’lık artış da ziyana niye oldu. Sonuçta 18 ay bu biçimde geçti. Yeni açıklanan yüzde 65’lik artış bahsetmiş olduğumiz hassasiyetlere yanıt verebilecek üzere değil. Bu karar devam edecekse kurumlarımızın bilhassa Maliye Bakanlığı tarafınca desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Birkaç yıl üst üste ziyan görmek okulları tesirler. 400 bin çalışanımızı mağdur etmememiz lazım. Öğretmenlerin maaşı devlette makul bir oranda artarken özel okulda da birebir artışı yapmazsak nasıl sürdürülebilir bir tertip kurabiliriz? Yalnızca okulları düşünmüyoruz, velileri zorlayacak sayılara çıkmadan çalışanlarımızın da hakkını koruyacağımız bir tahlil istiyoruz.”

EK HİZMETLER DENETLENMELİ
özel okul Velileri Platformu Sözcüsü Özgür Özkan da “Veliler hiç artış olmasın demiyorlar. Her iki taraf orta noktada buluşsun istiyorlar” derken ek hizmetlerdeki yüksek artışlara da dikkat çekti. Özkan ayrıyeten velileri erken kayıtlar konusunda da uyaradı: “Ek hizmetler dediğimiz kitap, servis, yemek , kıyafet üzere alanlarda daha fazla artış var. Okullar geçen yıl 15 bin lira olan yemeğe 35 bin lira talep ediyorlar. 3 bin lira maliyeti olan kitap setini bu yıl 10 binden seneye 20 binden satacaklar. özetlemek gerekirsesı özel okullar bu hizmetlerden yüzde 100 kar ediyor. Bu kurumaların asıl gayesi eğitimdir. Kar etmek isteyecektir ancak ülkenin gerçekleri de ortada. Veliler ne kazanıyor ki, ne ödeyecek bu okullara? Yüzde 65’lik artışı, memur maaşı artışıyla nasıl karşılayacak? Ek hizmetlerde yüzde 200-300 artırım yapılırsa bu meblağları nasıl ödeyecekler? ötürüsıyla ek hizmetlere de düzenleme yapılmalı.

Ayrıca veliler erken kayıtlara dikkat etmeli. Ocak ayında da Eylül ayında da olsa artırım yüzde 65 olacak. Okul erken kayıtta hayli âlâ bir teklif vermediği sürece erken kayıtlar için çabuk etmeyin. “

VELİLER NELER SÖYLEDİ?
EĞİTİM İÇİN AİLELER BU KADAR YIPRANMAMALI

Mehmet Cem Çerigenç – 47 (Serbest meslek)

“Bir oğlum var lise son sınıfta okuyor, kızım da lise 1’inci sınıf öğrencisi. İkisini de özel okulda okutuyorum. Medikal eserler üzerine bir şirketim var. Memleketler arası işler yapıyorum. Fakat bu yaşananlar beni huzursuz ediyor. Ortaokuldan liseye üzere orta geçişlerde fiyatlar ayrıyeten yükseliyor. Yemek, servis ve kitaplara da daha farklı oranda fiyat farkı yansıtılıyor. Bu durum beni epey yoruyor. Ekonomik gerçekler hepimizin hayatını etkiledi. Bir çocuğun eğitimi ve geleceği için bir aile bu kadar yıpranmamalı.

OLAN EĞİTİM SİSTEMİNE OLUYOR

Neslihan Adıyaman – 44 ( Özgür meslek)

“Özel okullara yapılan yüzde 65 artırım, fazlaca büyük bir oran. Nasıl ödenecek bu sayılar bilmiyorum. 9’uncu sınıfta okuyan bir kızım var. Açıkçası çocuğumu okuldan almayı düşünüyorum. Bu sayıları ödeyebileceğimi düşünmüyorum. Piyasa açısından artan artırımlar haklı olabilir. Lakin bu artırımlar sıhhate ve eğitime yansıtılmamalı. Oranların geri çekilmesini istiyorum. “

DEVLET OKULLARININ YÜKÜ ARTACAK

Evrim Ataman – 46 (Esnaf)

“pek hayli ailenin yüzde 65’lik artırımdan daha sonra çocuğunu özel okula gönderemeyeceğini düşünüyorum. Bu durum devlet okullarının da üstüne ekstra bir yük olacak. Sınıflar daha da kalabalıklaşacak. Bu artırımın tekrar gözden geçirilmesini istiyoruz. Yalnızca okul fiyatı değil, servis, yemek, kitap üzere her şeyin fiyatı artıyor. bir daha de şu an kızım üniversite imtihanına hazırlandığı için kurallarımı zorlayarak en düzgününü yapmaya çalışacağım.”

EĞİTİM İÇİN BÜTÇEMİZDEN KISACAĞIZ

Gamze Oğuz – 32 (Influencer)

“Bu yıl 2 çocuk okutuyoruz, önümüzdeki yıl 3 çocuğumuz okula gidecek. Olağan okul fiyatlarının üstüne yemek, kırtasiye ve servis fiyatları de girince hayli önemli bir meblağ ortaya çıkıyor. Lakin mecburen göndereceğiz. Zira çocuklarımızın daha butik bir eğitim almasını istiyoruz. Bunun için de değerli bir meblağ ödüyoruz. Artırımlarla yükümüz daha da artıyor. Olağan ki çocuklarımız için bütçemizden özetlemek gerekirseğız. Keşke yüzde 65 artırım yerine daha makul bir sayı belirlenseydi. Arkadaşlarımızdan çocuklarını okuldan alacaklarına dair telaffuzlar duyuyoruz. Çocuk ve aile için yıpratıcı bir durum. Tahminen yeni bir düzenlemeye gidilip daha makul bir artırım oranı düşünülür. Alışılmış ayrıyeten bu oranlarda artırımın öğretmenlerin maaşına da yapılmasını istiyorum.”