Yurtta LGS bu biçimde geçti

Lena

Global Mod
Global Mod
SİVAS
Adaylar sabah erken saatlerde velileriyle birlikte okullara geldi. Öğrenciler birinci vakit içinderda okul bahçeleri, akabinde ise salonlara alındı. Kent genelinde 191 okulda, 579 salonda, 8 bin 429 öğrenci imtihanda ter döktü. Öğrencilerin velileri ise okul önlerinde çocuklarının çıkmasını heyecanla beklemeye başladı.

ESKİŞEHİR
Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yapılan merkezi imtihanda, sıhhat sıkıntıları niçiniyle 4’ü konutunda, 1’i hastanede olmak üzere kent genelindeki 128 okulda 10 bin 73 öğrenci imtihana katıldı. Melahat Ünügür Ortaokulu’nda imtihana giren öğrencilerin aileleri okul kapısında toplanınca öğretmenler, “Çocuklarınız bizlere emanet. İmtihanın başlama zili çaldıktan daha sonra lütfen okul etrafında kalmayalım. Zira siz farkında değilsiniz, oradaki ses direkt sınıflara giriyor. hiç bir öğrencimizin konsantresinin bozulmasını istemez” anonsları yaptı. Öte yandan imtihan mühletince vilayet genelinde; 23 kurye, bina sorumlusu, öğretmen ve salon lideri olmak üzere bin 648 işçi bakılırsav alıyor.

GAZİANTEP
İslahiye ilçesinde, sınavına girmek için geldiği okulda kimliğinin yanında olmadığını fark eden Suriye uyruklu Dela Ammuşi’ye polis yardım etti. Takım aracıyla evine gdolayılen öğrenci, kimliğini alarak bir daha imtihana yetiştirildi.

KIRIKKALE
Kırıkkale’de, okullara gelen öğrenciler, kimlik denetiminin akabinde imtihana girecekleri sınıflara yönlendirildi. Aileler de imtihan yapılan okulların önünde çocuklarını bekledi. Merkezi imtihan, iki oturum halinde vilayet merkezinde 37, ilçelerde 25 olmak üzere toplamda 62 ortaokulda gerçekleştirildi. Kent genelinde 3 bin 453 öğrenci 2 yıl ortadan daha sonra maskesiz olarak imtihana girdi.

MERSİN
Kentte 29 bin 574 öğrenci imtihana girdi. Öğrenciler imtihan salonunda soruları cevaplamak için ter dökerken ailelerin de okul haricinde heyecanlı bekleyişleri devam etti.

TOKAT
Tokat’ta imtihana giderken kimlik kartını kaybeden öğrenciler nüfus müdürlüğünün yolunu tuttu. Tokat’ta 163 imtihan merkezinde, 508 salonda, 7 bin 310 öğrenci LGS’ye girdi. Kimlik kartını kaybeden adaylar, velileriyle bir arada nüfus müdürlüğüne gitti. Süreçlerini yaptırarak imtihana giriş için süreksiz evraklarını alan öğrenciler imtihana yetişmek için gerilim yaşadı. Vilayet merkezinde 5 öğrenci süreksiz kimlik dokümanı almak için nüfus müdürlüğüne başvurdu. Kimlik kartını kaybeden öğrencilerden Mehmet Çakal, “Sınav öncesinde hazırlık yaptım lakin kimliğimi bulamadım. Cep telefonumda kimlik kartımın fotoğrafı vardı ona güvendim. Kabul etmediler” dedi. Baba Eyüp Çakal ise oğlunun kimliğinin birkaç aydır kayıp olduğunu tabir ederek, “Aslında daha evvel almamız lazımdı. Telefonunda kimlik kartının fotoğrafı vardı. Onla imtihana girebilir zannettik. Lakin olmuyormuş. Koşarak buraya geldik. İmtihana yetişmeye çalışacağız” diye konuştu.

AFYONKARAHİSAR
Sınavın yapıldığı biroldukça okulda öğrenciler 09.10 prestiji ile imtihan salonlarına alınmaya başlandı. Öğrenci velileri ise okul bahçelerine girilmesine müsaade verilmeyen veliler ise okul haricinde boş buldukları kaldırım ve ağaç altlarına oturarak beklemeye başladı. Biroldukça veli çocuklarının düzgün bir sonuç almaları için dua etti.

ELAZIĞ
Elazığ’da da öğrenciler içeride aileler ise dışarıda ter döktü. LGS’ye gireceğini aktaran öğrencilerden Muhammet Miraç Altun, “Elazığ Merkez Anadolu İmam Hatip Ortaokulunda okuyorum. 8. sınıf öğrencisiyim. LGS imtihanına gireceğim. Heyecanlıyım. Öteki arkadaşlarım da heyecanlı. Pandemi ve sarsıntı bizi biraz etkiledi fakat sağ olsun hocalarımız bize takviye verdi. Yanımızda olup sorularımızı çözdü. Maksadım Mehmet Koloğlu Anadolu Lisesi’ni kazanmak. Herkese muvaffakiyetler diliyorum” dedi.

KAYSERİ
Kayseri’de 21 bin 457 öğrencinin katıldığı imtihan için öğrenciler aileleri ile bir arada imtihana girecekleri okullarda hazır bulundu. Öğrenciler kimlik dokümanları denetim edildikten daha sonra okul bahçesine akabinde imtihana girecekleri salonlara alınırken, velilerin heyecanlı bekleyişleri başladı. 2 çocuğunu imtihana getiren veli Vural Çakır, “Çocuklar kadar bizlerde heyecanlıyız. Benim iki çocuğum var. Bugün LGS’ye giriyorlar. Allah bütün çocuklara zihin açıklığı versin. Başarılı olsunlar ve haklarında güzel olan ne ise o olsun” dedi.