Torba yasaya ilişkin tartışmanın ortasında Arjantin Siyaset Kulübü, Hükümet ve Kongre’den “akıllı ve derin bir diyalog” talep etti

O Arjantin Siyasi Kulübü (CPA), torba yasa ve mega DNU hakkındaki tartışmanın merkezi bir nokta olduğu mevcut siyasi durum hakkında güçlü bir bildiri yayınladı. Taraf, “hoşgörüsüzlüğe” dikkat çekerek, krizden çıkmak için “bir fırsat daha” olduğunu ileri sürdü ve Kongreden “akıllı ve derin bir diyalog” talep etti.

“Anayasa bizim birlikte yaşama anlaşmamızdır. [el diálogo] Başkalarına saygı ve geleceğin ortak inşası rehberliğinde hareket etmezse ruhunu, varlık nedenini kaybedecektir” dediler.

“Anayasaya saygı sadece mahkemelerde çözülmez. Arjantin toplumunun hükümete ve Parlamentoya ihtiyacı ve aciliyeti var.” tüm dayatmalardan veya karşılıklı kötü muameleden vazgeçmekve ortak inşaat konusunda akıllı ve derin bir diyalog başlatın. Siyasetçileri, gazetecileri, profesörleri, akademisyenleri, mevcut ve eski kamu görevlilerini, profesyonelleri ve iş adamlarını bir araya getiren kuruluş, Vatan bunu gerektirir” değerlendirmesinde bulundu.

Arjantin Siyaset Kulübü’nün teşhisi ve talebi, Başkan’ın Cuma günü Kongre’deki olağanüstü oturumların süresini uzatan bir kararnameyi imzaladığı torba yasayla ilgili toplumsal ve parlamentodaki hararetli tartışmalarla örtüşüyor.

Bu “olayların hızlanan dinamikleri” çerçevesinde Javier Milei hükümeti “derin bir krizle” karşı karşıya. Bu nedenle anlaşma arayışının “siyasi zayıflık ya da utanç verici uzlaşma” olarak algılanmasının bir kenara bırakılmasını talep ettiler. “Yeni bir siyasi kültür” için “yeni bir anlaşmanın” gerekli olduğunu savundular.

Örgüt, mega DNU ve torba yasa konusunda hükümetle olan parlamento tartışmasına ve farklı sektörlere açıkça atıfta bulunarak, “Herkes uzlaşmaz pozisyonuna geri dönerse kriz daha da kötüleşir” dedi.

Daha sonra başkanlığını Ricardo Mazzorín’in yaptığı ve yetkilileri arasında Graciela Fernández Meijide ve Vicente Palermo’nun da bulunduğu varlık, güçler ayrılığına değindi: “DNU geçmişte çoğunlukların dayatılması için kullanılmış mıydı? Elbette. Sonuç ufukta bir “kriz” siyasi temsil, umutsuz toplum ve genel yoksullaşma”.

Milei’nin Parlamento’ya gönderdiği girişimlerle ilgili en çok tartışılan noktalardan birine de vurgu yaptılar: “Kongre’den yasama yetkisinin Yürütme Organına devredilmesi talebi “Bu istisnai, açıkça gerekçelendirilmiş ve geçici bir önlem olmalıdır.”

Yasaya ve Anayasaya saygı gösterilmesi talebiyle son buldular.

“Yasanın lafzına ve daha da önemlisi ruhuna bağlılık, zamanın gerektirdiği değişikliklerin zaman içinde kalıcı olmasını garanti ederArjantinli çoğunlukların gerekli desteğine sahip” diye Arjantin Siyasi Kulübü’nde ifade ettiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir