“Trenlerin özel ellere geçtiğini doğrulamayacağız”

Hükümete bir haftadan az bir sürede Javier MileiDevletin sahip olduğu en büyük şirketin işçilerinin bir bölümünü temsil eden sendika üyelerinden biri, hükümetin tarafını göstermek için çıktı. Ömer MaturanoTren makinistlerinin lideri şunları öngörüyordu: “Trenlerin özel ellere geçtiğini doğrulamayacağız.”

Ayrıca 1994’ten bu yana La Fraternidad loncasını yöneten lider, şüphe duyanlara sert bir mesaj bıraktı: “Ilık olana yer yoktur çünkü Tanrı ılık olanı tükürür“.

29 yıllık görev süresi ve 2026 yılına kadar görev süresi olan Omar Maturano, çoğu şirket çalışanları olmak üzere ülke genelinde tren makinistlerine liderlik ediyor. Arjantin Trenleri30.102 çalışanı ile devlete ait en büyük şirket.

Bu Cumartesi Milei hükümetinin ilk önlemleri hakkında konuşmak için dışarı çıktı. “İnsanlara yalan söylüyorlar çünkü kasta ya da iş adamlarına karşı değiller. Politikacıların her zaman yaptığı şey budur: Bir kampanyada bir şey söylerler ve sonra başka şeyler yaparlar.”

Maturano, “Bu yüzden şimdi ne olacağını görmek için bekliyoruz. Nasıl ilerleyeceklerini görmek için. Evet, size ılık olana yer olmadığını söylüyorum çünkü Tanrı ılık olanı tükürür; karşı karşıyayız ya siyah ya da beyaz” dedi. alan. Lonca Bilgileri.

“İşçilerin işten çıkarılması ve demiryolu şirketlerinin özel ellere geçmesi, tasvip etmeyeceğimiz şeylerdir; doksanlı yıllara dönmeyeceğiz. Bu nedenle, yetkililer onaylayıp bizi bir araya çağırdıklarında masaya oturacağız. Konuşmak ve fikir birliği olursa kalkıp gitmezsem diyaloğa devam edeceğiz” diyen sendika üyesi sert bir şekilde saldırdı.

Demiryolu Birliği başkanı Sergio Sasia, La Fraternidad’dan Omar Maturano ile birlikte.

“Kısacası kötü niyetle gelirlerse ona göre hareket ederiz çünkü patronlarımız yok. Biz sermayenin ortağı olmak istiyoruz çünkü insanileştirilmiş sermayeye inanıyoruz; sorun şu ki Arjantinli iş adamı her şeyi kendisi için istiyor.” dedi Maturano.

Buna karşılık devalüasyona ve devlet maaşlarına değindi. “Bu devalüasyonla maaşların dondurulmasını düşünemeyiz. Bir demiryolu çalışanı olarak ortak anlaşmayı Aralık ayına kadar kapattık ve bir sonraki görüşme Şubat ayında mevcut ortak anlaşmanın kapatılması ve ardından 31 Mart’tan önce 2024’ün nasıl tartışılacağını görmek olacak.”

“Fakat bundan sonra Hükümet ne diyor: ‘Kanun içinde her şey, kanun dışında hiçbir şey’Sendika lideri, “Yasanın sınırları dahilinde olmak, özgür ortak girişimleri tartışma ve grev veya doğrudan eylem tedbirleri uygulama hakkıdır” dedi.

CGT’den “Boş oturmayacağız”: güçlü uyarı

CGT liderliği bu Çarşamba günü Javier Milei’nin yeni hükümetinin ekonomik duyurularını “Ekonomik bir planla karşı karşıya değiliz, düzensiz uyum tedbirleriyle karşı karşıyayız” diye tanımladı ve bu etki karşısında “kayıtsız kalmayacağı” konusunda uyardı Tedbirlerin işçiler ve emekliler üzerindeki etkisi.

Ancak sendika liderliği şimdilik temkinli kalmayı tercih etti ve Piqueteros hareketleri ve bazı sendika örgütleri tarafından bireysel olarak duyurulan zorlayıcı önlemler çağrısını ileri sürmekten kaçındı.

Protestolardan kaçınmaya yönelik bu karar, büyük ölçüde Milei’nin geçen hafta İçişleri Bakanı Guillermo Francos aracılığıyla sendika liderliğine gönderdiği açık talebe doğrudan bir yanıt oluşturdu.

Başkanın göreve başlamasından sadece birkaç gün önce yetkili, Uocra genel merkezinde bir grup liderle yedek olarak bir araya geldi ve onlardan, Yöneticinin duyurmayı planladığı önlemler karşısında güçlü bir toplumsal çatışma senaryosunu kontrol altına almak için “yardım” istedi. Bu konuşmaya katılan iki sendika üyesi, Clarín’e içlerini döktü. Liderlerden biri, “Genel olarak konuşursak, aşırı durumlardan ve sokaklardaki protestolardan kaçınmayı istedi” dedi.

Cegetista liderliği, bu Çarşamba günü, yine Uocra’nın genel merkezinde yapılan sözde “genişletilmiş küçük masa” toplantısının ardından, “güvence altına alma” amacıyla “sağduyulu ve ihtiyatlı” bir pozisyon üstlenme kararlılığını vurguladılar. yönetilebilirlik.” ifadesine rağmen yeni tedbirlere toplumsal tepkiyi yakından takip edeceklerini vurguladılar.

Merkezin liderlerinden biri, “Toplumsal termometre her gün takip edilecek. Ancak ayarlamanın başarısız olmasına neden olan biz olmayacağız. Bu, zekayla ilerleyeceğimiz sonlu bir çizgidir” diye mantık yürüttü. Çatışma sarmalına girmekten kaçınma seçeneğinin tek tip olduğu konusunda ısrar eden liderlik.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir