uyarılar ve beklenmedik bir şaka

Henüz Senato’da kendi ofisi yok – 10 Aralık itibarıyla karaya çıkacak Cristina Kirchner’in şu anda Yasama Sarayı’nın birinci katında seçilmiş başkan yardımcısı Victoria Villarruel’in oturduğu yer bir ziyaretçiydi bu Çarşamba Üst Meclis’te.

Birkaç toplantı yaptı ama biri anahtardı: Frente de Todos takımının üç lideriyle, Formoseño José Mayans, Cristinista Juliana Di Tullio ve Camporista ile görüştü. Anabel Fernandez Sagasti.

Önceden gergin bir toplantı olarak kabul edilebilecek olan şey sonuçta gerçekleşmedi. Tam tersine: bir çok dost canlısı bir ses tonu güçlü siyasi farklılıkların belirgin olmasına rağmen, tüm partilerin şaka. Ayrıca karşılıklı jestler ve bir uyarı.

Toplantı Mayalardan Salı günü talep edilmişti. Guillermo Karadağ, La Libertad Avanza’nın seçilmiş temsilcisi ve aynı zamanda armatör Villarruel’den. Bu Çarşamba günü saat 14.00’te Senato’daki PJ bloğunun Oda’nın ikinci katındaki ofislerinde buluşmaya karar verdiler. pencereler Entre Ríos Bulvarı ve Hipólito Yrigoyen Caddesi’ne.

Villarruel ve güvendiği adam zamanında geldi. Ev sahipleri bir jest olarak başkan yardımcısını bıraktı. başucu sandalyesi. Kahve ikram edilmedi; Sadece soğuk su vardı. Senato’da hiçbir tüketim harcaması olmadığını göstermek kasıtlı bir jest miydi?

Koyu yeşil deri koltukların önünde bloktan yapılmış üstü camlı ahşap bir masa duruyordu. Üst katta ise Mayaların genellikle kullandığı termos ve mat bulunuyordu. Tereré’yi al.

Victoria Villarruel, seçilmiş LLA milletvekili Guillermo Montenegro ve Peronist senatörler José Mayans, Juliana Di Tullio ve Anabel Fernández Sagasti.

Villarruel dostane bir ses tonuyla buraya geldiğini söyledi. “inşa etmek” ve Senato’nun bunu amaçladığını “İşler.” Çifte referans gibi geldi. Bir yandan, Üst Meclis’te çok az faaliyet olduğu için: bu yıl şu ana kadar yalnızca üç oturum gerçekleşti, sonuncusu Eylül ayında. Öte yandan Özgürlük İlerliyor çünkü sadece 7 senatörü olacak ve yalnızca ittifaklar ve müzakerelerle, seçilmiş yardımcısı Odanın düzenli faaliyet göstermesini sağlayacaktır.

Peronizm’den onun bir sahip olduğunu açıkça ortaya koymaya çalıştılar. karmaşık senaryo önünde. Senato’nun 46 komitesi olduğunu ve çoğu durumda çoğunluk görüşünün 9 imzayla elde edildiğini hatırlattılar. Bu, gelecekteki iktidar partisinin yalnızca 7 senatöre sahip olacağının altını çizmenin bir yoluydu: tüm yasa koyucuları bir komitede toplasa bile, görev verecek sayıya sahip olmayacaktı.

Ayrıca herhangi bir Hükümet için 10 temel komisyonun (Bütçe, Anlaşmalar, Anayasa İşleri, Haber, Genel Mevzuat, Dış İlişkiler ve diğerleri) bulunduğu kaydedildi. yapabilseydim bile Gelecekteki iktidar partisinin kendilerine başkanlık edecek bir numarası olacak.

Ve en önemlisi. Yeniden inşa edildiği gibi ZurnaMayalar ona yönetmeliklerin komisyonların orantılı olarak entegre edilmiştir blokların boyutuna göre. Creole’de: Peronizm için 72 kişilik bir kurulda 33 senatörün olması, komisyonlarda çoğunluğa sahip olmak anlamına gelir.

Senato ve komisyonların geçici başkanlığına ilişkin müzakereler henüz başlamadı. Ancak toplantıda ifade edilenlerden Peronizmin niyetinin açık olduğu açıktı. anlaşmazlık kendisine ait olduğuna inandığı şey.

Elbette: Mayalar Villarruel’e şunu iletti: engel olmayacaklar yeni hükümetin yönetimi. “Ne olursa olsun bize güvenin. Engel olmayacağız. Kurumsal sorunları sorgulamayacağız”Formosa’lı adam ona söyledi. Örneğin Milei’nin gönderdiği yeni Bakanlıklar yasasının onaylanmasına engel teşkil etmeyeceğinden bahsediyordu.

Tabi ki: Hemen uyarı niteliğinde açıklayayım:

-Tıpkı sizin inançlarınız olduğu gibi, bizim de inançlarımız var. YPF’nin özelleştirilmesi için proje gönderirlerse buna karşı çıkacağız. Emeklilik sistemini özelleştirmek istiyorlarsa aynı şey geçerli.

Peronistler ayrıca MIlei’nin göndereceği Bütçe projesine eşlik etmeyi taahhüt etmeden önce doların değeri, kaynaklar, eyaletlerle neyin paylaşılıp paylaşılamayacağı gibi bir dizi faktöre dikkat edeceklerini söylediler. diğer hususların yanı sıra harcamalarla ne yapılacağı ve kamu yatırımlarının nasıl olacağı.

Şakayla kapatıyorum

Saat 14.50’de Yasama Meclisi başlamak üzere olduğu için aceleyle kapatmak zorunda kaldılar ve Milletvekilleri odasına gitmek zorunda kaldılar.

-“İstemediğiniz ve bizimle kalmayı tercih etmediğiniz sürece, başkan yardımcısı ilan edilmek için gitmek zorundasınız.” Mayalar şaka yollu Villarruel’e söyledi. Hepsi güldü. Formosa’lı adam bu fırsatı değerlendirerek adını övdü: “Çok güzel. Torunumun adı da Victoria.”

Dostça ses tonunun ne kadar süreceğini görmemiz gerekecek. Cristina, Senato Geçici Başkanlığının La Libertad Avanza’ya tekabül ettiğini düşündüğünü zaten kamuoyuna açıkladı, ancak Mayalar ve La Cámpora gibi PJ blokunun bazı kesimleri, koltuğun Peronizm’e ait olması gerektiğini çünkü onlar dünyadaki ilk azınlık olduklarını anlıyorlar. Senato.

Toplantıda bu konu görüşülmedi. Ön izlemede Villarruel şunları söyledi: Bu başkanın yetkisidir geçici başkanı atayın. Peronizm derinleşirse bir kaza olacak.

Bu Salı günü, Evita Müzesi’nde Cristina’ya veda edilmeden önce, vekil ve seçilmiş senatörler bir araya gelerek Geçici Başkanlık, komisyonların kontrolü ve Üst Meclis’in iki önemli sekreterliğinin yönetimini tartışmaya başladılar: İdari Sekreterlik – kaynaklar ve Parlamento. Gelecek hafta tanımlamayı bitirecekler.

Haberlere göre JxC, Villarruel’e Geçici Seçim mücadelesinde kendini yıpratmamasını tavsiye ederdi çünkü bu daha sembolik bir pozisyon ve İdari Sekreterliğe odaklanması. “Eğer bunu kontrol edemezsen Senato başkanı olarak boyanırsın” dedi. ona haber verirlerdi.

José Mayans, Victoria Villarruel ile birlikte Senato'daki PJ bloğunun ofislerinde.José Mayans, Victoria Villarruel ile birlikte Senato’daki PJ bloğunun ofislerinde.

Senato’da gelecekteki iktidar partisinin bu seçeneği tercih edeceğine dair spekülasyonlar var. Şubat ayı için üst meclis yetkililerinin atanmasına başlayınmevzuatın izin verdiği bir şey. Eğer şimdi ısrar etseydim ve sonunda bir beraberlik olsaydı, beraberliği bozmaktan sorumlu kişi… Cristina Kirchner olurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir