Venezuela ve Hizbullah’ın büyükelçisi La Cámpora, Chavismo ile yeni bir skandala karıştı

O Arjantin’deki Venezüella büyükelçiliğinin birinci sekreteri karanlık bir olaya karıştı. Yetkili, ABD büyükelçiliğinden bir yetkilinin ve Lomas de Zamora federal yargıcı Federico Villena liderliğindeki mahkeme sekreterinin yasadışı bir şekilde fotoğraflarını çektikten sonra ertelendi.

İkisi de oluyorlardı Chavista diplomatın izni olmadan fotoğraflandı Venezüella şirketi Emtrasur’a ait olan ve İranlı Maham Air şirketinden satın alınan bir makine olan Boeing 747-300’ü incelerken. Uçak, başka bir düzensiz olay nedeniyle Haziran 2022’den bu yana Ezeiza’da alıkonuldu ve bir tehditle karşı karşıya kaldı. ABD adaletinin talebi üzerine müsadere, kısa süre içinde yürütülecek. Yani uçak Amerika Birleşik Devletleri’ne götürülmek üzere.

Geciken Venezüellalı diplomat José Jesús Jatar Díaz. Fotoğraf çekiyordu ve Ezeiza pistindeyken Havaalanı Güvenlik Polisi’nin (PSA) yeni yetkilileri, onu Ulusal Sivil Havacılık İdaresi’nden (ANAC) bir minibüste taşıyan başka bir adamla birlikte yakaladı. Chavista yetkilisi orada bulunmaya yeterli olmayan bir kimlik belgesiyle ve geciktikten sonra “istenmeyen adam” ilan edildi. Göçmenlerden Perşembe günü sınır dışı edilmeden ülkeyi terk ettiği bildirildi.

Bu skandal La Cámpora’nın liderlerine su sıçratıyor, ANAC’ın bir şekilde veya başka bir bölümünü yöneten ve yönetmeye devam eden ve Nicolas Maduro’nun Buenos Aires’teki büyükelçisi Stella Lugo’yaÇünkü Jatar Díaz, Falcón eyaletinin valisi olduğundan beri onun sağ koluydu ve öyleydi. Bu, bu gazeteye üst düzey kaynaklar tarafından belirtildi.

Narko-terörizmin finansmanını inceleyen diğer kaynaklara göre, Jatar Díaz, Ghazi Nasr al-Dine ile birlikte Venezüella dış servisine girecekti (adı Nassereddine olarak da yazılır), FBI’ın listesinde tuttuğu Lübnan ve Venezuela vatandaşı “Aranan”. Kendisi, Arjantin adaletine göre buradaki İsrail büyükelçiliği ve AMIA’ya düzenlenen terör saldırılarından sorumlu olan Şii milis grubu Hizbullah ile bağlantılı olmakla suçlanıyor. Ghazi Nasr al-Dine, bugün kamuoyunun dışında kalan eski başkan yardımcısı ve eski Venezuela Petrol Bakanı Tareck el Aissami ile birlikte Suns kartelinin uyuşturucu kaçakçılığıyla bağlantılı olmakla da suçlanıyor.

Geciktiğinde Jatar Díaz telefonunu vermek istemedi ve o sırada telefon PNA’nın kullanımına açıktı. Chavezci büyükelçiliğinden bir başka yetkili de onun adına Dışişleri Bakanlığı’na şikayette bulunmaya gitti.

Bu gazete, kendisi de geciken Arjantinli ANAC yetkilisinin akıbetini tespit edemedi. Soruşturmacılar tarafından kullanılan versiyon, Venezüellalıyı taşıyan kamyonun hala hakim olan ANAC’tan (Ulusal Sivil Havacılık İdaresi) geldiği yönünde. kampçı Paola Tamburellİran Kudüs Gücü’nün eski bir üyesinin pilotluk yaptığı Venezuela-İran uçağının girişindeki rolü eleştirilen kişi.

Milei hükümeti, Kirchnerci lider Oscar Laborde’nin görevinden ayrılmasının ardından Karakas’a henüz bir büyükelçi atamamışken, Chavista büyükelçisi Lugo 2020’de geldiğinden beri hala burada ancak konumu oldukça tehlikeye girmişti.

Grulac olarak bilinen tüm bölgeyi bir araya getiren grubun elçileri. Bir hafta önce Brezilya büyükelçiliğindeydi. Venezuela büyükelçisi Stella Lugo ön sırada sağdan sola üçüncü sırada yer alıyor. Brezilya Büyükelçisi Julio Bitelli’nin yanında Diana Mondino

Jara Díaz, 2008’den 2017’ye kadar art arda iki dönem boyunca Turizm Bakanı ve Falcón eyaletinin valisi olduğu dönemden bu yana yanıt verdi. Kendisi, Maduro’ya son derece yakın ve ona güveniyor.

Mariano Federici’nin komutasındaki Finansal Bilgi Birimi’nin (UIF) eski iki numarası María Eugenia Tallerico, bu Cuma tweet attı. “@JMilei hükümetinde stratejik organizasyonların yönetiminde Kirchnerist unsurlar olamaz. Venezuela’nın Arjantin büyükelçisi Stella Lugo Betancourt’un hemen ülkemizden sınır dışı edilmesi gerekiyor @DianaMondino @CancilleriaARG” diye yazdı.

Uçağın burada ne işi olduğu hiçbir zaman bilinmiyordu.

Fotoğraf çekme olayı yaşandı, biliyor muydunuz?r Clarínkısa süre içinde Arjantin’den Amerika Birleşik Devletleri’ne götürülecek olan uçağın hazırlıklarının ortasında ve Chavismo’nun İranlı Maham Air’den satın aldığı ve Haziran ayında Ezeiza’da tutulan bu Boeing ile ilgili en gizemli bölümlerden birini sonlandırıyor. 2022 ne zaman Hiçbir petrol şirketi, YPF bile, uçak ABD yaptırım planı kapsamında olduğu için ona yakıt sağlamak istemedi. Terörle bağlantılı olduğu iddiası nedeniyle. Uruguay’a inmeye çalışan uçak, havaalanına izin vermedi ve önce Córdoba’ya, ardından Ezeiza’ya yönlendirildi.

O sırada 1 kişilik mürettebat4 Venezuelalı ve 5 İranlı Kendisi de Kudüs milisleriyle bağlantıları bulmak için gözaltına alındı, ancak Maduro’nun uçak ve İran’ın iddiaları konusundaki kampanyasının ortasında serbest bırakılmak zorunda kaldı. Ama aynı zamanda soruşturmaların tutuklanmalarını sağlayacak sonuçlar vermemesi nedeniyle.

Hem Haber Bakanı Mariano Cuneo Libarona hem de Yargıç Villena Talebe ve ABD ile yürürlükte olan adli anlaşmalara uymak istiyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir