Victoria Villarruel ile K blok arasında benzeri görülmemiş bir teknik bağ

kavga Javier Milei’nin DNU’su Kongre’de açık olmaya devam ediyor. Senato’nun Anavatan Birliği kararnameyi bozmak için yaptığı toplantıda başarısız oldu: Blok bir oturum yapılmasını talep etti, ancak Başkan Yardımcısı Victoria Villarruel bunu reddetti.

“Kirchnerizm’in bir çağ değişikliği olduğunu anlaması gerekiyor. Arjantinliler bir yol seçti. Ve Senato gündemi artık Kirchnerizm tarafından belirlenmiyorancak tüm senatörlerin diyalogu ve katılımıdır” dedi.

Ama gerçek şu ki Villarruel ve Peronist heyeti zor durumda benzeri görülmemiş teknik bağ. Resmiyet Cumhurbaşkanlığı kararnamesini geçerli ilan etmek için ilerleyemez ve UxP, kararnameyi geçersiz ilan etme girişiminde ilerleyemez.

Her ikisinin de sorunu aynı: Bugün ikisi de siyasi stratejisi için ihtiyaç duyduğu oylara sahip değil.

Resmiyet incelemek, bulmak Son haftalarda diyalogcu muhalefet bloklarında DNU’nun kampüste onaylanması yönünde bir istek vardı. Yankı bulunamadı.

Hükümetle işbirliği yapmaya istekli muhalefet kesimleri var, ancak kurban etme pahasına değil öğrenilir öğrenilmez sorguya çektikleri ve yasama yetkisini geliştirdiğini anladıkları bir kararname için.

La Libertad Avanza’nın Senato’da yalnızca 7 senatörü var. İhtiyaçlar Balık tutma Diğer bloklarda ise 30 yeter sayı sağlanıp toplanabilecek.

Bu sağlanırsa çoğunluk bunu onaylar ve DNU geçerlidir. Başarısız olması için kararnamenin Kongre’nin her iki kanadı tarafından da reddedilmesi gerekiyor. şu ana kadar gerçekleşmemiş bir şey.

Geçen perşembe UxP heyeti Villarruel’den DNU’yu tartışmak için bir oturum düzenlemesini istedi. Villarruel, Senato düzenlemelerinin kendisine üst meclis başkanı olarak oturumun tarih ve saatini belirleme yetkisi verdiği iddiasıyla toplanmadı.

“Başkan yardımcısından talep ediyoruz” Senatoyu kapatmayıntedavi için derhal DNU’yu araması gerekiyor” dedi kürsü başkanı, Jose Mayalar. Heyet’in kararı bundan sonra her hafta toplanmak yönünde. Bu hafta yine yapacaklar.

Hepsi sütunlarda mı?

Geçen perşembe günkü toplantıda bazı devamsızlıklar olmasına rağmen José Mayans ve Cristinista liderliğindeki blokta Juliana Di Tullio 33 senatörlerinin sütunlu Milei’nin kararnamesine karşı oy kullanma konumunda.

Ancak son günlerde Santiago del Estero valisine hesap veren senatörlerin ne yapacağı yönünde spekülasyonlar vardı. Gerardo Zamorave Catarmarca yerlisine Raul Celil. Daha da fazlası: parlamenter ortamlarda sürpriz yarattı Cuma günü Santiago planından bir milletvekili mevcut olmayan Torba Kanun oylamasında.

Vali Gerardo Zamora.  Fotoğraf: Juano Tesone.Vali Gerardo Zamora. Fotoğraf: Juano Tesone.

Aslında 33 senatörü varsa, UxP heyetinin toplanması için hâlâ 4 senatöre daha ihtiyacı var. Kirchnerizm’de bunlar belirsizdir, fakat Belki de bu sayıya yakın olduklarını ima ediyorlar.

Kirchnerizm’in gündemlerini belirlemesine izin vermeyecekleri iddiasının ötesinde, Villarruel’in talep ettikleri oturumu düzenlememeye karar vermesinin nedenlerinden biri de buydu. Açık uçlu, büyük bir siyasi yenilgiyle karşı karşıya kalma riskiyle karşı karşıya kaldı.

Toplantıya çağrı yapmamasının bir diğer nedeni ise bunun ima edilmesiydi. politik olarak ifşa etmek alenen sorgulayan diyalog muhalefetinin senatörlerine. Nasıl olurdu? ¿Televizyonda eleştiriyorlar ve bunu bir oturumda tartışmak istediğinizde aşağıya gelmiyorlar mı?

Ancak muhalefet bloklarından senatörler Peronist meslektaşlarını kendilerini ifşa etmeye çalışmakla suçluyorlar. “Numaraları yoksa neden oturum istediler? Oturuma kimin gelip gelmediğini kamuoyuna açıklamak için. DNU’ya karşı olan pek çok kişi var ama işlevsel olamayacağız. Kirchnerizm stratejisi” diyor bir muhalefet bloğunun üyesi.

Daha fazlası: Başka bir partiden bir senatör, oturumun UxP tarafından talep edildiğini ileri sürüyor “sadece CGT ile iyi görünmek için. En başından beri numaranın ellerinde olmadığını biliyorlardı.”

Muhalif Peronistlerden oluşan Federal Birlik bloğu Alejandra Vigherhangi biri, Edgardo Kueider Ve Carlos Espinolaşu anda Senato Başkanlığı’na, birliklerin ülkeye giriş ve çıkışından DNU yasası ve Milei mega kararnamesi reformuna kadar bir dizi konuyu tartışmak üzere bir oturum düzenlemesi talebinde bulunmak üzere bir not taslağı hazırlamaya çalışıyor.

Buranın Villarruel fakültesi olduğunu anladıkları için tarih ve saati notlarına yazmayacaklar, ancak bunun olmasını isteyecekler. “kısalık”. Örneğin Kueider daha önce anlatılmıştı “anayasaya aykırı“Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi.

İktidar stratejisini belirliyor

İktidar partisi aynı zamanda DNU’nun bir noktada binaya ulaşmasını engellemenin bir yolunu arıyor. Geçtiğimiz hafta üst meclisteki La Libertad Avanza bloğu, bir açıklama yaparak Temsilciler Meclisi’nden şunları talep etti: “mümkün olan en kısa sürede” Üyelerini, Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinin geçerliliğiyle ilgilenen iki meclisli Yasama Usulüne atar.

Oluşumu Aralık ayından bu yana engellendi. Bunu oluşturacak 8 senatörün isimleri zaten belli ancak milletvekillerinin de aynısını yapması gerekiyor. LLA açıklamasında merak edilen şey, alt meclisin başkanının aynı zamanda bir özgürlükçü olan Riojan olması Martin Menem.

Senatör Edgardo Kueider.Senatör Edgardo Kueider.

İktidar partisinin başvuracağı stratejilerden biri de, iki meclisli uygulamada yürürlükte olan ve imzalanan “100’den fazla kararnameye” öncelik verilmesi. Alberto Fernandez. Ancak daha sonra sıra Milei’ye gelecekti.

LLA’da da analiz ettikleri fikir, radikal senatörün Aralık ayında sunduğu bir yasa tasarısını ele almak. Carolina Losada. Onların inisiyatifi, mega kararnamenin aynı içeriğini ayna kanun olarak ele almaktan ibaret.

Her ne kadar bir avuç makale Haber tarafından askıya alınmış olsa da, Javier Milei’nin DNU’sunda yapılan değişikliklerin çoğu yürürlüktedir ve yürürlükte kalacaktır Kongre’nin her iki kanadı da geçersiz ilan etmedikçe.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir