Victoria Villarruel muhalefetle suları sakinleştirmeye çalışıyor ve Senato’daki Tek Kağıt Oylamayla ilerliyor

Ortaya çıkan gürültü devam ederken Javier Milei Mega yasa tasarısının gönderilmesi ve yasa koyuculara “coimeros” dediği açıklamalar Kongre’yi sarstı, başkan yardımcısı Victoria Villarruel öne çıkıyor ve Senato’da fikir birliği gündemi oluşturuyor: Müttefik blok başkanlarını İçişleri Bakanı ile buluşturdu, Guillermo FrancosVe Gelecek hafta Tek Kağıtlı Oylama tartışmasıyla ilerlemeye çalışacak, Zaten milletvekillerinin yarım yaptırımı var. Kanun olmasını istiyorlar Ocak ortası.

Üst Meclis’te yeniden birleşmenin çarşambasıydı. Öğleden sonra, La Libertad Avanza, PRO, UCR ve federal blokların (son oturumda 39 yasa koyucunun çoğunluğunu oluşturan blokların) liderleri, yedi komisyonun oluşturulmasını organize etmek için Villarruel ile bir araya geldi.

Aynı toplantıda, önümüzdeki hafta Haber ve Anayasa İşleri komisyonlarının genel kurul toplantısını düzenlemeye karar verdiler. aynı gün tartışın ve hatta yönetinTek Kağıtlı Oylama projesi. Torba yasada bu konu yer almıyor ancak olağanüstü listede yer alıyor.

Zaten milletvekillerinden yarım yaptırımı olduğu için eğer ona yeşil ışık yakılırsa bu Milei’nin ilk kanunu olurdu ve herkes kazanıyor çünkü Peronizm’in engellediği yönetilebilirlik sağladıklarını ve dostane bir meselede, şeffaflıkta ve daha iyi demokratik kalitede ilerlediklerini gösteriyorlar.

Haber komisyonuna liberal Juan Carlos Pagotto başkanlık edecek ve Anayasa İşleri komisyonuna K Peronist olmayan Edgardo Kueider başkanlık edecek.

2022’de Milletvekilleri tarafından onaylanan metin, Milei’nin kabinesine kendi yetkililerini ekleyen eski vali Juan Schiaretti’nin eyaleti Córdoba’da kullanılan tek kağıtlı oylama modelini aldı. Aynı alandan tüm kategorilerindeki tam listeyi seçme seçeneğiniz vardır. Veya pozisyonlara göre seçim yapmanızı sağlar.

Francos suları sakinleştirdi ve onları Milei ile yeniden birleştireceğine söz verdi

Gün öğle saatlerinde Villarruel ile ittifak halindeki aynı blok başkanları ile İçişleri Bakanı Guillermo Francos arasında Senato, valiler ve Yürütme arasında köprüler kurmak amacıyla yapılan toplantıyla başladı.

Toplantı zaten önceden talep edilmiş ve koordine edilmişti. Senatörler, Milei’nin kendilerine karşı birikmiş jestlerinden endişe duyuyorlar. Göreve başladığı sırada onlarla konuşmadı, 300 yasayı yürürlükten kaldıran ve değiştiren bir DNU gönderdi ve Salı günü bunlara coimeros adını verdiği açıklamalar eklendi.

Milei, “Yasa koyucuların DNU tartışmasındaki yavaşlığı rüşvet istemelerinden kaynaklanıyor” dedi.

Bu ifade, DNU’nun girmesinden bu yana Kongre’nin yetkilerine boyun eğdirdiği için onu reddetmek zorunda kalmamak için ona seçenekler sunan yasa koyucular arasında çok kötü karşılandı.

“Onlara yardım etmek istiyoruz ama Eğer kendilerine yardım edilmesine izin vermezlerse bu zordur. Bizi sürekli kovalıyorlar, eğer DNU tarafından yönetilmek istiyorlarsa bize yer bırakmayacaklar” diyor bir PRO senatörü. “İyi bir eğilimimiz var, onlara seçenekler sunuyoruz ama onlar pes etmiyorlar ve onlar pes etmiyorlar” bahsi ikiye katlayın. Görünüşe göre istiyorlar kast olduğumuza dair bir anlatı yaratın ve insanlarla yüzleşin“Radikal bir çifti analiz ediyor. “Bizim durumumuzda yoksulluk nedeniyle Frente de Todos bloğunu kırdık ve şimdi onları tanımayan biri onlara coimeros muamelesi yapıyor, buna katlanmak zorunda değiller” diyorlar, Carlos “Camau” Espínola’yı yöneten federal bloktan.

Bu iddialar, Milei’nin siyasi kolu olan ve özgürlükçüyü “biçimleri” nedeniyle affeden ve Başkan ile senatörler arasında bir yakınlaşma arayışına girme sözü veren Francos’a ilettikleri iddialardır. Olası toplantı için herhangi bir tarih tahmini olmamasına rağmen.

Komisyonların toplanması ilerliyor ancak DNU İki Meclisli blokaj devam ediyor

Bu Çarşamba Senato yedi komisyondan oluşan bir toplantı düzenledi: Anayasa İşleri, Genel Mevzuat, Bütçe, Anlaşmalar, Dış İlişkiler, Haber ve İdari ve Belediye İşleri.

Milletvekillerinde olduğu gibi bazı başkanlıkları müttefiklere devrettiler. Alt mecliste Bütçeye José Luis Espert, Dış İlişkilere ise PRO milletvekili Fernando Iglesias başkanlık edecek. Martín Menem’in Perşembe günü hazırlamak istediği diğer ikisi olan Anayasa İşleri ve Genel Mevzuat özgürlükçü ellerde kalacak.

Mega projenin gelmesiyle birlikte, tedavisi için başka hangi komisyonların kurulması gerektiği tartışılıyor.

Senato’da Haberte Pagotto’nun yanı sıra Bütçe, Genel Mevzuat ve Dış İlişkiler komisyonları da kendi yasa koyucuları tarafından yönetilecek. Toplantıya Ezequiel Atauche, Bartolomé Abdala ve Francisco Paoltroni başkanlık edecek.

Anlaşmalar komisyonuna PRO’dan ancak Horacio Rodríguez Larreta soyundan Guadalupe Tagliaferri başkanlık edecek ve İdari ve Belediye İşleri komisyonuna radikal Daniel Kroneberger başkanlık edecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir