Yargıç Atencio, sanığın pişman olmasını sağlayacak bir köprü inşa etme ihtimaliyle karşı karşıya kaldı

La Plata Guillermo Atencio Teminat Hakimi hukuki bir ikilemle karşı karşıya Salı günü Frente de Todos Facundo Albini’nin meclis üyesi, babası ve PJ lideri Julio “Çikolata” Julio’nun kullandığı banka kartlarının adı olan 48 “gnocchi”nin hapishaneden muafiyetini reddettikten sonra.

Savcı Betina Lacki Albini’nin tedbir amaçlı gözaltına alınmasını istedi kartların 48 “sahibi” ve meclis üyesinin babası, Buenos Aires eyaleti Temsilciler Meclisi Personel bölümünün eski başkanı Claudio Albini.

Şimdi Yargıç Atencio’nun, adli strateji olarak 48 kişinin kabul edeceği savcının talebini kabul edip etmeyeceğine karar vermesi gerekiyor. bir “gümüş köprü”, diğer usuli faydaların yanı sıra sürecin bu aşamasında cezaevine girmemesi karşılığında 27.308 sayılı sanık-işbirlikçi kanunundan (“tövbekar” olarak anılır) yararlanır.

Adli kaynaklar, federal savcı Carlos Stornelli’nin Cuadernos de las Bribes davasında bunu bir yasa yoluyla yapmasına rağmen, Atencio’nun eyalette ulusal yasanın kullanılmamasından şüphe duyduğunu bildirdi. Zurna. Kaynaklara göre, Garanti Hakimi, eyalet yargısının 27.308 sayılı kanunu henüz kendi içtihatlarına dahil etmediği kanaatindedir.

Öte yandan STK Poder Ciudadano’nun başkanı ve bu davanın davacısı Hugo Wortman Jofre şunları söyledi: Zurna “Savcının stratejisini kutluyorum çünkü sessizlik anlaşmasını bozmak bu da “Çikolata” Rigau’nun ve aynı zamanda meclis üyesi Facundo Albini’nin patronlarının kim olduğunu bilmemizi engelliyor.”

Yargıç Atencio, Wortman Jofre’ye göre, 27,308 sayılı yasaya güvenmek istemiyorsa, bu 48 sanığa ceza verebilir. “Ceza Kanunu’nun 41. maddesinin H fıkrasına göre” “tövbe eden” niteliğitövbe edenin hukukunun usuli uygulaması açısından düzenlenip düzenlenmediği tartışılmadan.

41. madde şöyle diyor: “Ceza terazisi katılımcılar veya yazarlar açısından herhangi bir suça teşebbüs teşebbüsüne indirgenebilir Bu makalede aşağıda ayrıntıları verilenlerden, parçası oldukları sürecin doğrulanması sırasında kesin, doğrulanabilir ve güvenilir bilgi veya veriler sağladıklarında. “Veri veya bilgi sağlanan sürecin, bu davada sanıklara atfedilen suçların bulunduğu H bölümünde yer alan suçlardan biriyle bağlantılı olması gerektiğini” de sözlerine ekledi.

Her halükarda hakim bu yasal yolları denemezse keşfetmek zor olacak tahmin edilen bu manevranın “beynine” toplam 800 milyon peso.

Bu çok hassas bir siyasi konu çünkü Buenos Aires alt meclisinin şu anki başkanı Federico Otermín, eski Buenos Aires genelkurmay başkanı Martín Insaurralde’nin yunusu ve Lomas de Zamora’nın seçilmiş belediye başkanı.

Kirchnerci milletvekilleri bloğunun danışmanı Emiliano Ayerdi Funes, Telenoche’ye başka ipuçları verdi. Rigau’nun kendisine “verdiğini” gördüğünü açıkladı. Albini’ye büyük tomar gümüş verdi ama o bu kadar paranın nereden geldiğini bilmiyordu. Nakit olarak, hepsi nakit.” Dün, Haber huzurundaki ifadelerini teyit edecek şekilde henüz bulunamadı.

Sonuçta banka kartlarının “sahipleri” yalnızca onları Rigau ile birleştiren ilişkiyi bileceklerdi. Daha yükseğe çıkmak için Albini tövbe etmeliSonunda bir itirafla, eyaleti yıllarca milyonlarca peso dolandıran örgütte daha üst sıralara çıkması için Haber’e bilgi verebilecek olan kişi.

Albini Jr. La Plata’da meclis üyesi olmasına rağmen yargı yetkisi yok Bir mahkeme kaynağı, ulusal milletvekillerinin de önleyici gözaltından kaçınmaları gibi, durumu açıkladı. Aynı kaynak, “Albini’nin bu nihai omertá’nın kodunu kırmasının zor olduğunu çünkü patronlarının gerçek ağır sıkletler Buenos Aires siyasetinin.”

Bunları ve diğer ipuçlarını göz önünde bulunduran Atencio, hapishaneden muafiyeti reddettiği kararında, Claudio Gustavo Albini’nin -örgütün başkanı sıfatıyla- yasadışı dernek suçu işlediği iddiasıyla “ilk bakışta” suçlandığını belirtti. – ve kamu yönetimine zarar veren dolandırıcılık. Ve kitle konseyi üyesi olan oğlu da grubun bir üyesi. Bu suçlardan ilki en az 3 yıl en fazla 10 yıl hapis cezası Savcıya göre bu nedenle önleyici gözaltı uygun olacaktır.

Yargıç Atencio, hapishaneden muafiyet talebini reddederken, zaten önleyici cezanın verilebileceğini çünkü “neden olunan zararın boyutu ve burada araştırılan davranışın özellikleri, bir mahkumiyet verilmesi durumunda, bu durumun devam edeceğini öngören önemli kılavuz ilkelerdir” demişti. olmak zorunda etkili uyumluluk”. Yargıç açısından sert bir tutum sergileyen sözler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir