Yasama meclisindeki 48 “hayalet” çalışanın tam listesi Javier Milei’nin eski bir müttefikini de içeriyor

Tanıştıktan sonra 48 sahibinin kimlikleri Julio “Choculate” Rigau’nun La Plata’nın merkezindeki bir banka şubesinde tutuklandığı sırada kullandığı banka kartlarına ilişkin olarak, davadaki savcılık, Buenos Aires Yargıtay’ının konuyu açıklığa kavuşturmak için davayı yeniden açacağını umuyor. Suçların uydurulduğu mekanizma Prensip olarak dolandırıcılık olarak sınıflandırılan manevralar.

Şu ana kadar eyalet yasama meclisinin çalışanı olduğu iddia edilenlerden yalnızca 16’sı beyanda bulundu; bunların arasında şunlar yer alıyor: Javier Milei’nin nasıl müttefiki olunacağını bilen bir “Celeste” partisinin üyesi ve görünüşe göre asıl şüphelinin akrabası olan La Plata belediyesinin bir çalışanı.

La Plata 2 Nolu Savcılığı, La Plata temyiz mahkemesinin davadaki delilleri iptal eden ve 1.200 dolardan fazla para içeren bir çantaya el konulan Massista liderini serbest bırakan kararının açıklanmasının ardından geçen Perşembe günü soruşturmasını durdurdu. 000 ve bahsedilen 48 plastik. O zamana kadar savcı Betina Lacky, prensipte şu şekilde sınıflandırmaya karar verdiği manevraların kökenini araştırmaya çalışıyordu: “tekrarlanan dolandırıcılık” çünkü görünüşe göre bunlar birkaç kez meydana geldi.

UFI No. 2’deki genç Ezequiel Tocci’nin ifadesinden şunu doğrulamak mümkündü: Plastik hakkında hiçbir bilgim yoktu Geçen Ocak ayından bu yana para çekilen ve onun adını taşıyan bu para. Genç çiçek yetiştiricisinin ifadesi şöyleydi: uyumsuz Öğrenildiği üzere “Çikolata”nın prosedür durumundan taviz vermediği iddia edilen diğer çalışanlarla. Bu anlamda maaşlarını geri çekme iyiliğini yapabilmesi için kartlarını “gönüllü olarak” verdiklerini temin ettiler. “Gururla söylediler” Danışılan adli bir kaynak hâlâ şaşkın.

Mahkeme kaynaklarından edinilen bilgilere göre, Rigau’nun elinde bulunan ve 9 Eylül tarihli kartlar, teoride eyalet alt meclisinde yer alan şu üyelerin isimlerine verilmişti: Marisol Correa; Flavia Antonella Di Rosa; Daniel Mederos; María Eugenia Rodríguez; Damian Lucero; Oscar Vrcic; Ramon Sosa; Maximiliano Rigau; Paula Valdata; Carlos Ravetlat; Antonio Rodriguez; Graciela Anivarro; Patricio Prieto; Maroni, Belén Sheila; Raúl Boragina; Mabel Alvear; Ricardo Sánchez; Cecilia Raimondo; Aldana Rodriguez; Arturo Falcon Ramírez ve Diego Berón. Enzo Plana da aynı listede yer alıyor; María Cecilia D’Ovidio; Rosana Silvia Delgado; Solange Plana; Juan Vallejos; Ramon Silva; Diego Koster; Brenda Caro; Raúl Folone; Ramiro Pascual; Ruben Mendivil; Silvia Marcela Pérez; Gerardo Rigau; Lilia Malmaceda; Matías Pecile; Alvaro Agra; Maria Amanda Albino; Juan Martín Méndez; José Da Ponte; Micheli İnci; Monica Caberta; Cristian Rigau; Ernesto Crivaro; Juan José Tocci; María Cristina Degollada; Ezequiel Tocci; Lourdes Degollada.

Bu maaş bordrosunun tüm üyelerinin tek işvereni eyalet parlamentosu olmayabilir. Çalışma geçmişine göre sanıkla ilişkisini sürdüren Cristian Osvaldo Rigau’nun durumu da böyle. La Plata Belediyesi’nin çalışanı olarak çalışıyor. Bu arada Mónica Patricia Caberta’nın Celeste Partisi (ProVida) ile bağlantısı var: 24 Haziran’da listelerin kapanmasına kadar özgürlükçü partiyle nasıl oynanacağını biliyordu.

Savcı Lacky’nin yeniden yapılandırmayı başardığı bilgiye göre, Rigau’nun sözde yasama görevlileri adına geri çekilmesi “uzun süredir” gerçekleşmişti. Söylendiği gibi şu ana kadar tek tanığın kartı “kurumsal senaryoyu” takip etmedi sözde meslektaşlarının geri kalanı geçen Ocak ayından beri kullanılıyordu.

Şu ana kadar 48 kişiden 3’ünün bildirildiği gibi öldüğüne dair bir kanıt yok.

Gerçek şu ki, soruşturma bugün, savcı Héctor Vogliolo’nun Buenos Aires Temyiz Mahkemesi’ndeki temyiz başvurusuna kadar, son tarihi Ekim ortası olan bir prosedüre kadar durma noktasında.

Az önce “Çikolata”yı “mafyayı eyalet yasama meclisinden korumaktan” kurtaran La Plata oda hizmetçilerini kınayan ulusal milletvekili Alberto Assef, bu gazete önünde “temyiz mahkemesinin” kendisine itirazda bulunmak zorunda kalacağını tahmin etti. “Suçüstü ortaya çıkan bu olaylarla skandal yaratan bir toplumdan gelen erdemli baskı” nedeniyle savcıya başvurdu ve soruşturmanın yakında yeniden başlayacağını öngördü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir