“Yüzde 40 olsaydı Arjantin havaya uçardı”

Başkanlıktan ayrıldıktan bir hafta sonra, Alberto Fernandez INDEC’in yaptığı yoksulluk ölçümünü sorguladı ve şunları söyledi: “Yüzde 40 olsaydı Arjantin havaya uçardı”. Aynı zamanda siyasetin yapılış biçimindeki farklılıklara da bir kez daha damgasını vurdu. Cristina Kirchnerkendisini gelecekteki liderlikten uzaklaştırdı Axel Kicillof ve önümüzdeki Pazar günü Javier Milei ile birlikte komuta devir törenine katılacağını doğruladı.

Başkan, son günlerde Aralık 2019’dan bu yana yürüttüğü yönetime ilişkin kendi vizyonunu ortaya koymayı amaçladığı bir dizi röportaj gerçekleştiriyor. Bu Pazar, Noticias Arjantins ajansına bir not vererek konuştu. başkanlığının en büyük açıklamalarından biri olan Arjantin’deki yüksek yoksulluk seviyeleri hakkında bilgi verdi ve verilerin hazırlanma biçimini sorgulayarak resmi ölçümü görecelileştirmeye çalıştı.

“Yoksulluğun yeterince ölçülmediğini düşünüyorum“, dedi başkan, gazeteci Mayra García’ya danıştığında. Ve şunu ekledi: “Eğer bu kadar yoksulluk olsaydı, Arjantin patlayacak. “Yüzde 40 yoksullukla aynı zamanda 37 ay üst üste kayıtlı istihdam yaratmanın nasıl bağdaştırıldığını anlayamıyorum.”

Daha sonra endeksi tanımlamak için kullanılan metodolojiyi hedef aldı. “Aklımı kurcalamayan bir şey var ve yoksulluk nihayet Kalıcı Hanehalkı Anketi ile ölçüldüğünden bu bir ankettir. Korkarım ki insanlar, siyasi anketlerde olduğu gibi, tüm gerçeği söylemiyorlar, çünkü eğer siz Ailesi olan birine gelirinin ne kadar olduğunu sorunca ‘bir planım var’ diyorlar, o andan itibaren bu planın ellerinden alınmasından korktukları için yalan söylemeye başlıyorlar. , inkar ediyorlar, Plana ek olarak siyahi bir işi varsa inkar ediyor, karısı AUH ve Alimentar Kartını alıyorsa inkar ediyor. O zaman hesaplama çok belirsiz olmaya başlar“, tutulmuş.

INDEC’in eylül ayı sonunda yayınladığı son verilere göre 2023’ün ilk yarısında yoksulluk yüzde 40,1’e ulaştı. Bu rakam bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 38,7’ye, ikinci çeyrekte ise yüzde 41,5’e geriledi. Yoksulluk sonuçları da %8,8’den %9,3’e çıktığı için yükseldi.

Demokraside yoksulluk



Verileri keşfetmek için dokunun


“Yüzde olarak



Çeşme: INDEC (1988 – 2006 ve 2016 – 2018) UCA (2007 – 2015) |
* De la Rúa’nın istifasından sonra Ramón Puerta,
Alberto Rodríguez Saa ve Eduardo Camañ.

İnfografik: Zurna

INDEC verileri, toplam nüfusu 29,4 milyon olan 31 kentsel yığılma için geçerlidir. Bu yüzdeler, kırsal nüfus da dahil olmak üzere tüm nüfusu (46,2 milyon) kapsayacak şekilde genişletilirse, neredeyse 18.500.000 yoksul insana eşdeğerdir ve bunların 4 milyondan biraz fazlası, gelirleri olmadığı veya yiyecek almaya gücü yetmediği için yoksul olacaktır.

Cristina Kirchner ile farklılıkları

Röportajlar boyunca Fernández, kendisini formülün başına aday gösteren başkan yardımcısı Cristina Kirchner ile arasındaki farkları bir kez daha gösterdi.

“Cristina’nın benimkinden farklı bir bakış açısı var ve bu beni ilgilendirmiyor ve bana geçerli ve meşru görünüyor. Bence bazı konularda haklı olabilirdi, bazı konularda ise değildi, bilmiyorum … ayrıca şunu düşünüyorum: Hoşuma gitmeyen bir siyaset yapma tarzı var.Bu kişisel siyaset yapma tarzıyla alakalı ama ona saygı duyuyorum, o iki kez başkan, bir kez de başkan yardımcısı olmuş bir kadın” diye tanımladı.

Javier Milei ile komuta devri

2015’te, görevden ayrılan başkan Cristina Kirchner’in Mauricio Macri ile komuta devrinde bulunmadığından farklı olarak, mevcut başkan Alberto Fernández, halefi Javier’in göreve başlamasıyla birlikte gelecek Pazar günü törene katılacağını doğruladı. Milei.

Fernández, “Uygun olan budur; kişi seçim sonuçlarını beğenip beğenmemesine bağlı olarak demokrat değildir, kişi yalnızca demokrattır ve kurumlara saygı duyar. Bunu yapacağım çünkü bu uygun,” diye güvence verdi Fernández.

Alberto Fernández, Quinta de Olivos'ta Javier Milei'yi kabul ederken.Alberto Fernández, Quinta de Olivos’ta Javier Milei’yi kabul ederken.

Fernández daha önce, görev süresinin sona ermesinden önceki son etkinliğinde Çarşamba ve Perşembe günleri Rio de Janeiro’da yapılacak Güney Ortak Pazar (Mercosur) Zirvesi’ne katılacak.

“Kicillof hepimizi temsil etmiyor”

Son olarak, Buenos Aires Eyaleti’nde yeniden seçimi kazanan Axel Kicillof’a danışıldığında, onun yönetim tarzını övdü, ancak ekonomik konulardaki görüş ayrılıklarını ve Kirchnerizm’in gelecekteki olası liderliğini dile getirdi.

“Axel bunu iyi idare etti ve aynı zamanda çok dürüsttü, çalışma biçiminde çok dürüsttü, çok şeffaftı. Bana göre o anlayışlı bir adam, ne olursa olsun Ekonomiyle ilgili bazı görüşlerinizi paylaşmıyorumNoticias Arjantins’e verdiği röportajda “Hangi rolü oynayacağını bilmiyorum, bu ona bağlı” dedi.

“Hepimizi temsil edip etmediğini bilmiyorum, Hepimizi temsil ettiğine dair bir izlenimim yok., gerçek bu, bunu tüm saygımla söylüyorum. Peronizmin içinde başka siyasi özneler de var, Victoria Tolosa Paz, Gabriel Katopodis, Jorge Ferraresi, “Coqui” Capitanich, önlerinde etkileyici bir gelecek var, neden kendimizi 2003’ten bu yana ortalıkta dolaşan isimlerle yetinelim ki, değil mi?” sonucuna vardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir