BİLSEM ön kıymetlendirme sonuçları belirtildi

Lena

Global Mod
Global Mod
Özel yetenekli öğrencilere yönelik eğitim veren Bilim ve Sanat Merkezleri’ne bu eğitim öğretim yılında 924 bin 024 öğrencinin aday gösterildiğini ve aday gösterilen öğrencilerin hafta sonları uygulamaya alındığını belirten Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, ön değerlendirmenin başarılı bir biçimde tamamlandığını kaydetti.

Genel zihinsel yetenek alanından 631 bin 324 öğrenci, fotoğraf yetenek alanından 294 bin 543 öğrenci ve müzik yetenek alanından 142 bin 254 öğrenci bilim ve sanat merkezlerine aday gösterildi.

HER YETENEK İÇİN FARKLI ÖLÇME ARACI
Konuyla ilgili kıymetlendirme yapan Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer şunları söylemiş oldu: “Önceki senelerda ön kıymetlendirme evresinde tüm yetenek alanları için yalnızca tablet bilgisayar uygulaması yapılırken bu eğitim öğretim yılında her yetenek alanı için farklı bir ölçme aracı geliştirdik ve uyguladık. Genel zihinsel yetenek alanında bu yıl birinci kere Bildiren Sözel Olmayan Test (BNV) kullanılmıştır. Ayrıyeten 2021-2022 eğitim öğretim yılında birinci kere fotoğraf yetenek alanında Görsel Altı Testi, müzik yetenek alanında ise Müzikal Yatkınlık Testi farklı bir merkeze gereksinim duyulmadan öğrencilerin kayıtlı bulundukları okullarda uygulandı.”

Ön kıymetlendirme uygulama sonuçları bugün www.meb.gov.tr adresi üzerinden belirtildi.

Bilim ve sanat merkezleri öğrenci seçim sürecinin ön kıymetlendirme uygulamalarında başarılı olan adaylar her yetenek alanı için başka farklı kişisel değerlendirmeye alınacak. Kıymetlendirme süreci 13 Haziran’da başlayacak ve ferdî değerlendirmeye alınacak adayların giriş dokümanları 3 Haziran’dan itibaren e- Okul İdare Bilgi Sistemi üzerinden yayınlanacak.

BİLSEM SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN